Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Jednak, aby móc się nim cieszyć na co dzień, należy zadbać o profilaktykę jamy ustnej i zębów. Okazuje się jednak, że mimo wielu kampanii społecznych w dalszym ciągu duży odsetek Polaków nie szczotkuje zębów w prawidłowy sposób. W dzisiejszym wpisie zamieszczamy 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas mycia zębów i radzimy, co należy zrobić, w przypadku zauważenia pierwszych oznak próchnicy!

Zbyt krótkie szczotkowanie zębów

Aby dokładnie umyć wszystkie zęby znajdujące się w jamie ustnej potrzeba odpowiedniej ilości czasu. Szczotkowanie zębów to nie maraton, nie zwycięża ten, kto dokona tego w jak najkrótszym czasie. Rekomendowane przez stomatologów szczotkowanie zębów powinno trwać 2-3 minuty. Najlepiej jest podzielić jamę ustną na 4 ćwiartki i każdej z nich poświęcić ok. 30 sekund. Wtedy będziemy mieli pewność, że dokładnie umyliśmy wszystkie zęby.

Dobrym ćwiczeniem, dającym nam pogląd na to, ile rzeczywiście czasu poświęcamy na każdorazowe umycie zębów jest włączenie stopera. Może się okazać, że szczotkujemy zęby znacznie krócej, niż nam się wydaje.

Za mocne dociskanie szczoteczki

Wielu Pacjentom wydaje się, że im mocniej będą szczotkować zęby, tym precyzyjniej zostaną one umyte. To jeden z najczęstszych mitów panujących w społeczeństwie. Nie należy traktować zębów jak „brudnej podłogi, którą trzeba doczyścić ścierką na kolanach”. W ten sposób możemy bardzo zaszkodzić naszym dziąsłom, które zaczną krwawić i staną się wrażliwe na dotyk.

Używanie twardej szczoteczki do zębów

Czy zastanawialiście się kiedyś, który rodzaj szczoteczki do zębów jest dla nich najbardziej odpowiedni? A może odruchowo wrzucacie przypadkową szczoteczkę wziętą ze sklepowej półki, ponieważ miała fajny kształt lub była w waszym ulubionym kolorze? To niestety błąd, który może zaszkodzić zębom. Warto postawić na miękkie lub średnio-twarde szczoteczki do zębów, unikając tych twardych, które mogą powodować podrażnienia szkliwa oraz dziąseł.

Szczotkowanie zębów po zjedzeniu cytrusów

Bardzo wiele osób szczotkuje zęby od razu po zjedzeniu ulubionych cytrusów. Okazuje się jednak, że kwas zawarty w pomarańczach, grejpfrutach czy cytrynach działa niekorzystnie na szkliwo zębów, mocno je osłabiając. W sytuacji, kiedy po spożyciu cytrusów od razu umyjemy zęby szczoteczką, możemy wyłącznie doprowadzić do pogorszenia stanu szkliwa.

Niewłaściwa technika szczotkowania

O prawidłowej metodzie szczotkowania zębów mówi się coraz więcej. Niestety, w dalszym ciągu wielu Pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne prosi lekarza o zaprezentowanie, w jaki sposób należy odpowiednio myć zęby. Odpowiednia technika szczotkowania jest niezwykle ważna i bezpośrednio wpływa na efekty naszych działań. Stomatolodzy rekomendują, aby czyścić zęby ruchami wymiatającymi. W efekcie dbamy zarówno o zęby, jak również o przestrzenie międzyzębowe.

Zauważyłeś pierwsze objawy próchnicy? Natychmiast zgłoś się do stomatologa!

Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym, które pozwalają na ocenę stanu zębów i dziąseł powinny stać się rutyną każdego człowieka (zarówno dorosłych, jak również dzieci). Stomatolodzy zalecają, aby zgłaszać się na kontrole dwa razy do roku (wyjątek stanowią sytuacje, kiedy pomiędzy dwoma wizytami zauważymy u siebie niepokojące zmiany na zębach lub pojawią się dolegliwości bólowe). Dzięki temu w razie wykrytej próchnicy lub innych nieprawidłowości stomatolog będzie miał szansę, aby szybko zadziałać, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia poważniejszych komplikacji.

Co jednak należy zrobić, jeśli podczas szczotkowania zębów zauważymy pierwsze oznaki próchnicy (lub inne, niepokojące zmiany w obszarze zębów lub dziąseł). Należy od razu umówić się na wizytę do stomatologa. Pamiętajmy, że w przypadku leczenia zębów czas odgrywa pierwszoplanową rolę. Klinika Ober Clinic oferuje swoim Pacjentom możliwość korzystania z usług stomatologicznych w ramach umowy z NFZ. Warto już dzisiaj umówić się na przegląd zębów, aby zapewnić sobie spokój i móc cieszyć się zdrowych oraz pięknym uśmiechem.