Diagnostyka laboratoryjna po 40. roku życia
Po 40. roku życia metabolizm kobiet i mężczyzn ulega osłabieniu, rośnie również ryzyko zachorowań na wiele chorób, w tym na chorobę wieńcową, cukrzycę, a także choroby nowotworowe. Jak temu zapobiec i dać sobie szansę na dalsze zdrowe życie?
Zapoznaj się z ofertą badań laboratoryjnych dostępną w Ober Clinic i wejdź w piątą dekadę życia z wiedzą o tym, na które aspekty swojego zdrowia musisz zwrócić uwagę.
Co możemy Państwu zaoferować?
Morfologia krwi obwodowej – badanie to jest oceną parametrów krwi i polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych – erytrocytów, krwinek białych – leukocytów, płytek krwi – trombocytów, a także hematokrytu i hemoglobiny. Celem badania jest kompleksowa ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Badanie OB – czyli odczyn Biernackiego jest wskaźnikiem pozwalającym na określenie dalszego kierunku diagnostyki lub leczenia pacjenta. Wskazuje on bowiem na obecność procesów zapalnych, reumatycznych, a także nowotworowych.
Badanie ogólne moczu – jest pomocne w diagnostyce chorób nerek, dróg moczowych i wątroby. Pozwala na ocenę ryzyka tworzenia się kamieni i ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Jest podstawowym badaniem w przypadku objawów infekcji układu moczowego.
Profil Lipidowy – wykonując to badanie możemy skutecznie ocenić ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Ocena tego profilu obejmuje pomiary stężeń cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL, LDL oraz triacylogliceroli.
Badanie glukozy – wykonuje się w celu sprawdzenia stężenia cukru we krwi. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce i profilaktyce cukrzycy. Glukoza pobierana jest na czczo, tzn. 8-14 godzin od ostatniego posiłku. Badanie glukozy powinno wykonywać się rano, ponieważ jej poziom zależny jest od pory dnia.
Badanie kwasu moczowego – celem badania jest ocena jego stężenia w surowicy krwi. Wysoki poziom kwasu moczowego często stanowi objaw dny moczanowej – artretyzmu, podagry. Badanie jest wykorzystywane m.in. w diagnostyce kamicy nerkowej.
Kreatynina w surowicy – kreatynina jest markerem, oznaczenie, którego pozwala na monitorowanie pracy nerek. Podwyższona kreatynina może pojawić się np. w przypadku – ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek, ale także polekowego uszkodzenia nerek.
Wapń w surowicy – wskazaniem do wykonania badania jest ocena poziomu wapnia we krwi w przebiegu chorób układu kostnego, zaburzeń funkcjonowania – nerek, serca lub układu pokarmowego. Z niskim poziomem wapnia wiąże się m.in. występowanie osteoporozy, wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa, problemy z pracą serca oraz zaburzenia działania enzymów. Podwyższone stężenie wapnia tzw. hiperkalcemia może być skutkiem nadczynności przytarczyc, ale także nowotworów.
Poziom FSH – badanie to wykonuje się przede wszystkim w celu znalezienia przyczyny niepłodności męskiej i kobiecej, ale także przy zaburzeniach miesiączkowania, jak również w diagnostyce chorób przysadki mózgowej.
Hormon tyreotropowy TSH – jest najczulszym badaniem wykrywającymi zaburzenia czynności tarczycy, umożliwia także ocenę skuteczności leczenia niedoczynności i nadczynności tarczycy.
Badanie PSA – wykonywane jest u mężczyzn w celu wczesnego wykrycia raka prostaty. Istotną informacją jest ta, że PSA – białko wytwarzane przez gruczoł krokowy wytwarzane jest również przez zdrowy nabłonek w obrębie prostaty. Dlatego też antygen ten jest obecny zarówno u osób ze zdrowym gruczołem, lekkim przerostem prostaty, w stanach zapalnych gruczołu, jak i u osób z rakiem stercza. Dlatego interpretację wyniku należy każdorazowo pozostawić lekarzowi.
Wskazane wyżej badania możesz wykonać w Ober Clinic wybierając pakiet badań Kobieta 40+ lub Mężczyzna 40 +. O szczegółach dowiesz się wchodząc na naszą stronę internetową https://oberclinic.pl/zakres-uslug/badania-laboratoryjne/ lub dzwoniąc do rejestracji – 22 830 71 71 lub 515 331 188.
Sprawdź stan swojego zdrowia – wykonaj badania diagnostyczne w Ober Clinic.