Przerost stercza, czyli prostaty, to jedno z często występujących schorzeń urologicznych u mężczyzn w średnim i podeszłym wieku. W zdecydowanej większości przypadków ma on charakter łagodny, choć czasami przerost prostaty może mieć podłoże nowotworowe. Aby to sprawdzić, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka, w tym biopsja fuzyjna stercza, którą wykonujemy w naszej Ober Clinic.

Przerost prostaty to dość często występująca dolegliwość, spotykana u mężczyzn około 45.-50. roku życia oraz starszych. Objawia się ona przede wszystkim zaburzeniami w oddawaniu moczu (częstomocz, nagłe parcia na mocz, nietrzymanie moczu, ból podczas mikcji), może również negatywnie wpływać na funkcje seksualne.

Przerost prostaty pozwala wykryć już proste badanie urologiczne per rectum (przez odbyt), uzupełnione o USG prostaty. Zdecydowana większość zmian ma charakter łagodny, co oznacza, że może być leczona farmakologicznie lub nowoczesnymi, mało inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Czasami jednak, dla potwierdzenia, że przerost prostaty nie ma podłoża nowotworowego, konieczna bywa bardziej szczegółowa diagnostyka, a mianowicie – biopsja fuzyjna stercza.

Biopsja fuzyjna stercza – wskazania, przebieg, korzyści

Biopsja fuzyjna stercza to badanie, które pozwala na precyzyjną diagnostykę zmian w obrębie prostaty, z jednoczesnym pobraniem wycinka tkanki w celu badania histopatologicznego, umożliwiającego jednoczesną ocenę nowotworową. Oczywiście biopsji fuzyjnej nie wykonuje się u każdego pacjenta. Wskazaniem są nieprawidłowości wykryte w badaniu urologicznym per rectum, podwyższone stężenie antygenu PSA we krwi (może ono świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym) oraz podejrzenie zmian nowotworowych widocznych w obrazie USG i/lub rezonansu magnetycznego prostaty.

Biopsja fuzyjna odbywa się w ściśle określonej kolejności. U pacjenta najpierw wykonuje się rezonans magnetyczny prostaty, który pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych obrazów struktur anatomicznych. Obrazy te są następnie przenoszone do aparatu USG – lekarz wykonuje biopsję fuzyjną właśnie pod kontrolą USG, dzięki czemu pobiera próbki tkanek nie „na ślepo”, ale ze ściśle określonych miejsc, będących potencjalną zmianą nowotworową.

Biopsja fuzyjna stercza niesie ze sobą liczne korzyści dla pacjenta. Jest mniej traumatyczna (wykonuje się ją w znieczuleniu), pozwala pobrać tkankę z określonego wcześniej miejsca, zmniejsza ryzyko przeoczenia zmian nowotworowych, zwiększa szanse na otrzymanie diagnozy już po pierwszym badaniu. Ewentualna szybka diagnoza znacznie zwiększa z kolei możliwość zastosowania skutecznej terapii i pełnego powrotu do zdrowia.

Biopsję fuzyjną stercza – z zachowaniem wszelkich procedur sanitarno-higienicznych – wykonujemy w naszej Ober Clinic. Wszystkich panów wymagających tego typu diagnostyki przeprowadzanej przez doświadczonych specjalistów, zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.