Choroby skóry wywoływane przez słońce, takie jak świerzbiączka letnia czy trądzik wiosenny, z reguły nie są groźne i można je łatwo wyleczyć. Czasami jednak słońce może być przyczyną bardzo niebezpiecznych schorzeń, w tym raka skóry. Dlatego w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.

Słońce jest nam niezbędne do życia i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Sprawia ono, że mamy siłę i energię do działania, a dodatkowo pod wpływem działania promieniowania słonecznego w ludzkim organizmie dochodzi do syntezy witaminy D, która odpowiada m.in. za zdrowie kości oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Dlatego ze słońca trzeba korzystać, ale z umiarem – unikać długotrwałego opalania się, stosować kremy z filtrem, nosić letnie kapelusze i czapki. Unikniemy wówczas bolesnego i niebezpiecznego poparzenia słonecznego.

Letnie choroby skóry

Większość wiosenno-letnich chorób skóry nie zagraża zdrowiu i stanowi jedynie problem estetyczny. Choć oczywiście należy skonsultować je z dermatologiem, to jednak ich leczenie nie jest szczególnie skomplikowane. I tak dość często spotykana u pacjentów jest świerzbiączka letnia – małe, czerwone, swędzące pęcherzyki, które pojawiają się na dekolcie, ramionach, rękach i nogach, w ciągu kilku godzin po wystawieniu skóry na działanie słońca. W miarę jak skóra staje się coraz bardziej opalona, pęcherzyki zanikają. Innym niegroźnym schorzeniem jest tzw. trądzik wiosenny, będący efektem działania promieni słonecznych oraz stosowania niektórych kosmetyków, co powoduje podrażnienie i stan zapalny gruczołów łojowych.

Niebezpieczne nowotwory

Niestety bywa i tak, że promieniowanie słoneczne jest przyczyną nowotworów skóry – najgroźniejszy z nich jest czerniak. Szczególnie zagrożone zachorowaniem są osoby o bardzo jasnych włosach i karnacji, z licznymi znamionami skórnymi oraz obciążone nowotworem skóry rodzinnie. Jak uchronić się przed rakiem? Należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem przed ekspozycją na słońce i uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli na skórze pojawi się nowy pieprzyk lub ten już istniejący powiększy się, zacznie swędzieć czy krwawić, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Na konsultacje z doświadczonym dermatologiem zapraszamy do naszej Ober Clinic w Warszawie! Zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów i krótki czas oczekiwania na wizytę. Zachęcamy do kontaktu -> http://oberclinic.pl/kontakt/.