Hist-pat” – tak potocznie nazywane jest badanie histopatologiczne, polega na mikroskopowej ocenie fragmentu tkanki pobranej od pacjenta. Oceny tej dokonuje lekarz specjalista patomorfolog.  Materiał do badania może być pobrany w drodze oddzielnej procedury medycznej nazywanej biopsją, ale również podczas operacji pacjenta, wtedy mówimy o tzw. pobraniu materiału śródoperacyjnego.

Materiał tkankowy do badania histopatologicznego uzyskuje się również podczas innych badań diagnostycznych, np. podczas kolonoskopii, podczas której pobiera się fragment tkanki jelita lub podczas gastroskopii, podczas której pobiera się śluzówkę żołądka.

Przygotowanie materiału podczas badania histopatologicznego

Aby materiał tkankowy pobrany podczas biopsji można było prawidłowo ocenić musi zostać poddany specjalistycznej obróbce. W zależności od rodzaju materiału, sposobu badania oraz jego celu obróbka ta może obejmować procedury takie jak m.in.:

Utrwalanie preparatu;
Zatapianie w bloczkach parafinowych;
Cięcie materiału w bloczkach na odpowiednie skrawki;
Wybarwianie preparatu z pomocą specjalistycznych barwników.

Wynik badania odczytuje lekarz patomorfolog, po czym przekazuje go lekarzowi, który prowadzi leczenie pacjenta.  

Badanie histopatologiczne – w jakim celu się je wykonuje?

Badanie histopatologiczne umożliwia rozpoznanie różnego rodzaju chorób zapalnych lub zwyrodnieniowych, ale przede wszystkim jest to badanie dające pewne wyniki, jeśli chodzi o rozpoznanie nowotworu, z odróżnieniem nowotworów łagodnych od złośliwych. Dodatkowo często stosuje się je przy monitorowaniu postępów choroby.

Wskazania do wykonania biopsji

Wykonanie biopsji, czyli pobranie materiału do badania histopatologicznego, zleca lekarz, który podczas badania pacjenta lub w badaniu obrazowym np. USG lub tomografii komputerowej uwidocznił zmianę o niejasnym charakterze. Są to najczęściej różnego rodzaju guzki i guzy, torbiele,  powiększone węzły chłonnezmiany skórne czy zmiany w obrębie błon śluzowych. Biopsja wykonywana jest również wtedy, gdy lekarz podejrzewa obecność zmian chorobowych w takich narządach jak tarczycagruczoł krokowy, sutek, szpik kostny czy płuca.

 

Aby móc zacząć właściwe leczenie, lekarz potrzebuje potwierdzenia postawionego rozpoznania – takim potwierdzeniem jest właśnie badanie histopatologiczne pobranego w czasie biopsji materiału.

Zapoznaj się z ofertą badań laboratoryjnych naszej przychodni: https://oberclinic.pl/zakres-uslug/badania-laboratoryjne/.  Zadzwoń i umów się na badanie u specjalistów Ober Clinic!