Badanie per rectum, czyli przez odbyt, w wielu pacjentach budzi strach oraz zażenowanie. Niepotrzebnie! Choć nie należy do najprzyjemniejszych i może być nieco krępujące, to jednak dla lekarzy – m.in. ginekologów, urologów czy proktologów – stanowi podstawę diagnostyki wielu różnych chorób, w tym nowotworów.

Badanie per rectum znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jest to rutynowa procedura urologiczna u mężczyzn – pozwala ona ocenić zarówno gruczoł krokowy i wykryć jego ewentualne powiększenie (co jest ważne zarówno w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty, jak i raka gruczołu krokowego), a także zbadać nasieniowody oraz pęcherzyki nasienne. Badanie per rectum wykonuje się u kobiet w diagnostyce chorób tylnej powierzchni macicy, szyjki macicy, jajników i górnego odcinka pochwy. U pań spodziewających się dziecka poprzez badanie per rectum można ocenić ułożenie główki płodu. Oprócz urologii i ginekologii, badanie przez odbyt znajduje zastosowanie w proktologii (diagnostyka hemoroidów) oraz profilaktyce nowotworowej (nowotwory jelita grubego i odbytnicy). Jak więc widać, jest to procedura o bardzo wysokiej wartości diagnostycznej!

Badanie per rectum – wskazania

Jak już wcześniej wspomniano, badanie per rectum wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i w ramach diagnostyki różnego rodzaju chorób. Wśród zgłaszanych przez pacjenta objawów, które mogą skłonić lekarza do przeprowadzenia badania zalicza się:

  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • bóle brzucha i okolic odbytu,
  • obecność krwi w stolcu,
  • nagła utrata masy ciała,
  • świąd odbytu,
  • wydzielina z odbytu,
  • problemy z oddawaniem moczu (u mężczyzn),
  • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jak przebiega badanie per rectum?

Badanie per rectum może być przeprowadzane w pozycji stojącej, w klęku, podczas leżenia na plecach lub na boku. Najpierw lekarz wzrokowo ocenia okolice odbytu, a następnie stopniowo wprowadza do odbytu palec w rękawiczce ochronnej, która dodatkowo pokryta jest środkiem zmniejszającym tarcie, np. wazeliną. Badanie nie należy do najbardziej komfortowych, ale nie powinno sprawiać bólu – jeśli pacjent jest bardzo wrażliwy na nieprzyjemne odczucia, wcześniej może zostać zastosowany np. czopek znieczulający. Lekarz wsuwa palec w odbyt pacjenta na głębokość około 8 centymetrów, wykonując okrężne ruchy, dzięki którym sprawdza wszystkie ściany odbytnicy. Po zakończeniu badania może sprawdzić, czy na rękawiczce nie pozostał ślad krwi, a pacjent otrzymuje ligninę do wytarcia odbytu. Co ważne, nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania badania.

W naszej Ober Clinic w Warszawie badanie per rectum – w zależności od indywidualnego przypadku – wykonuje urolog, proktolog, a także ginekolog. Za każdym razem badanie przeprowadzane jest z pełnym poszanowaniem godności i intymności pacjenta. Jeśli potrzebujesz tego typu diagnostyki, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://oberclinic.pl/kontakt/.