Codzienne, nawet bardzo dokładne szczotkowanie zębów, połączone z oczyszczaniem przestrzeni między zębami i stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej, nie wystarczy niestety do tego, by zachować pełnię zdrowia i estetykę uśmiechu. Regularnie należy się zgłaszać do gabinetu stomatologicznego w celu wykonania profesjonalnej higienizacji.

Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej. Niestety, nawet jeśli dbamy o nią zgodnie ze wszystkimi zasadami – szczotkujemy zęby po każdym posiłku, używając pasty z fluorem, nitkujemy przestrzenie między zębami, stosujemy skrobaczkę do języka i płyny do płukania ust – to w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed odkładaniem na zębach osadów, płytki i kamienia. A to właśnie ich obecność wywołuje demineralizację szkliwa, powoduje namnażanie szkodliwych bakterii, wywołuje stany zapalne dziąseł i zwiększa ryzyko występowania próchnicy. Dlatego tak ważne jest, by regularnie poddawać się profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

Higienizacja jamy ustnej – co się na nią składa?

W skład profesjonalnej higienizacji jamy ustnej wchodzą trzy podstawowe zabiegi:

  • skaling – jest to zabieg, który polega na usunięciu kamienia nazębnego z koron zębów i/lub spod powierzchni dziąseł; może być wykonany metodą mechaniczną, ultradźwiękową, dźwiękową, laserową lub chemiczną,

  • piaskowanie zębów – w jego trakcie przy pomocy rozpylanego w jamie ustnej piasku dentystycznego usuwa się z powierzchni zębów pozostałe osady oraz niewielkie przebarwienia, później piasek jest odsysany z wykorzystaniem ssaka,

  • fluoryzacja – czyli pokrycie koron zębów specjalnym lakierem lub żelem zawierającym w swoim składzie fluor, chroniący zęby przed rozwojem próchnicy.

Higienizacja jamy ustnej – jak często?

Profesjonalną higienizację jamy ustnej – zarówno u dzieci, jak i dorosłych – wykonujemy w naszej Ober Clinic. Aby zadbać o zdrowe i piękne zęby, na zabiegi higienizacyjne warto zgłaszać się mniej więcej co pół roku. Nieco częściej – nawet cztery razy do roku – wykonuje się je u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego. Obecność aparatu dość mocno utrudnia codzienną higienę niektórych powierzchni zębów, co zwiększa ryzyko odkładania się osadów nazębnych. Częściej zabiegi higienizacyjne zalecane są także osobom palącym papierosy oraz pijącym dużo kawy i herbaty.

Wszystkie osoby zainteresowane zabiegami profesjonalnej higienizacji w Ober Clinic zapraszamy do kontaktu! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą, serdeczną atmosferę -> https://oberclinic.pl/kontakt/.