Morfologia jest podstawowym badaniem laboratoryjnym krwi – analizuje się jej skład, a przede wszystkim liczbę i jakość jej głównych elementów: krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Morfologia jest wykonywana zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych. Pozwala bowiem wykryć wiele nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju.
Morfologia to badanie laboratoryjne pobranej uprzednio od pacjenta niewielkiej ilości krwi żylnej. Analizie podlegają tu przede wszystkim główne elementy krwi: krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi.
Parametry poszczególnych składników krwi pozwalają na wstępne wykrycie możliwych nieprawidłowości w organizmie człowieka.
-
Zaburzenia w układzie czerwonokrwinkowym mogą sygnalizować występowanie anemii, niedotlenienia, odwodnienia, chorób nerek, a nawet przerzutów nowotworowych do szpiku.
-
Nieprawidłowe wyniki morfologii w kontekście krwinek białych umożliwiają wstępną diagnostykę niedoborów odporności, infekcji i stanów zapalnych oraz chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego.
-
Zaburzenia w liczbie płytek krwi mogą świadczyć m.in. o rozwijających się infekcjach i stanach zapalnych, chorobach nowotworowych, zakażeniach wirusowych oraz białaczce szpikowej.
Morfologię zlecić może każdy lekarz – jest ona podstawą diagnostyki wielu chorób. Raz do roku warto się na nią zgłosić również kontrolnie, nawet jeśli nie obserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów.
Morfologia – jak przygotować się do badania?
Choć morfologia to podstawa diagnostyki laboratoryjnej krwi, nie oznacza to, że można do niej podejść bez uprzedniego przygotowania. Już na około 2-3 dni przed planowanym badaniem zaleca się rezygnację z bardzo intensywnego wysiłku fizycznego (może on podwyższać stężenie leukocytów) oraz spożywania alkoholu (ten z kolei może zawyżać wskaźnik MCV, czyli średniej objętości erytrocytów).
Na badanie morfologiczne należy zgłosić się na czczo – ostatni lekkostrawny posiłek można zjeść około 12 godzin wcześniej. W tym czasie nie powinno się również pić kawy ani herbaty. Właśnie z tego powodu morfologię najczęściej wykonuje się rano. Warto również skonsultować z lekarzem kwestię przyjmowania stosowanych na co dzień leków. Niektóre z nich mogą wpływać na wyniki badania, więc trzeba je czasowo odstawić. W przypadku kobiet czynnikiem, który może fałszować wyniki morfologii jest miesiączka – z wykonaniem badania lepiej wstrzymać się do jej zakończenia.
Samo pobranie krwi nie jest skomplikowane – pielęgniarka wykonuje wkłucie w żyłę łokciową i pobiera niewielką ilość krwi (około 5 ml), która trafia następnie do analizy. Miejsce wkłucia jest dezynfekowane, po czym pacjent uciska jest przez kilka minut jałowym gazikiem. Pozwala to zatrzymać krwawienie i zmniejsza ryzyko powstania siniaka.
Morfologię i inne badania laboratoryjne krwi wykonać można w naszym Ober Clinic. Dzięki wdrożeniu rygorystycznych zasad higienicznych, zapewniamy pacjentom maksimum bezpieczeństwa. Zgłoś się do nas i wykonaj profilaktyczną morfologię -> https://oberclinic.pl/kontakt/.