Cystoskopia jest badaniem urologicznym, umożliwiającym ocenę stanu cewki moczowej i pęcherza moczowego. Oprócz celów diagnostycznych, cystoskopia może mieć również charakter zabiegowy – pozwala np. pobrać wycinek tkanki do analizy histopatologicznej, usuwać guzy czy kruszyć kamienie. Cystoskopię wykonują nasi specjaliści urologii z Ober Clinic.
Cystoskopia to endoskopowe badanie pęcherza moczowego. Polega ono na wprowadzeniu przez cewkę moczową do dróg moczowych cystoskopu, czyli specjalnego wziernika zakończonego miniaturową kamerką. Dzięki temu lekarz zyskuje obraz dróg moczowych pacjenta – może sprawdzić drożność cewki moczowej, ocenić stan błony śluzowej pęcherza czy stwierdzić obecność kamieni w drogach moczowych. Dla komfortu pacjenta cystoskopia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, rzadziej – ogólnym (głównie u mężczyzn i dzieci).
Cystoskopia – wskazania
Cystoskopię wykonuje się u osób, u których występują niepokojące objawy sugerujące choroby układu moczowego, takie jak:
- infekcje wirusowe i bakteryjne dróg moczowych,
- krwiomocz,
- kamica pęcherza,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- wady rozwojowe dolnych dróg moczowych,
- nowotwory pęcherza moczowego.
Warto pamiętać, że oprócz niewątpliwej wartości diagnostycznej, cystoskopia może mieć również charakter zabiegowy. W jej trakcie można m.in. pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego, usunąć torbiele i guzy, a nawet rozkruszyć oraz usunąć kamienie w pęcherzu moczowym.
Cystoskopia – przygotowania, przebieg, możliwe powikłania
Cystoskopia nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Jeśli planowane jest badanie w znieczuleniu ogólnym, należy się na nie zgłosić na czczo. Wykonywane jest ono w pozycji leżącej na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach i uniesionymi do góry.
Badanie rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia oraz wprowadzenia do cewki moczowej żelu o właściwościach znieczulających i poślizgowych. Po zdezynfekowaniu ujścia cewki moczowej lekarz wprowadza do niej cystoskop – pęcherz jest w tym czasie wypełniany solą fizjologiczną lub wodą, co napina jego ściany i zapewnia lekarzowi lepszy obraz. Jeśli badanie ma na celu diagnostykę, wykorzystuje się cystoskop giętki, jeżeli zaś rozpoznaje się guzy, pobiera tkanki czy rozkrusza kamienie – używany jest cystoskop sztywny.
Po badaniu zupełnie normalnym objawem jest pieczenie cewki moczowej oraz delikatny krwiomocz. U mężczyzn występuje niekiedy zatrzymanie moczu, które wymaga podania leków oraz założenia cewnika. Powikłaniem, które powinno zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem są skrzepy krwi widoczne w moczu, bóle brzucha czy gorączka.
Na badanie cystoskopii wykonywane przez doświadczonych specjalistów z zakresu urologii zapraszamy do naszej Ober Clinic w Warszawie. Zapewniamy opiekę wysoko wykwalifikowanego personelu, pomoc na każdym etapie badania oraz miłą, serdeczną atmosferę. Zadzwoń lub napisz do nas i zapytaj o szczegóły -> https://oberclinic.pl/kontakt/.