Proktolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego, głównie okolic odbytu. Wiele osób krępuje się wizyty u proktologa – zupełnie niepotrzebnie! Odbyt jest naturalną częścią ciała człowieka, o której zdrowie należy dbać.

Proktologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytu, kanału odbytu oraz odbytnicy. Do chorób diagnozowanych przez proktologa najczęściej zaliczają się m.in. hemoroidy, szczelina odbytu, przetoka odbytu, ropień okołoodbytniczy oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Do wizyty u proktologa powinno skłonić występowanie takich objawów, jak ból i swędzenie okolic odbytu, przewlekłe biegunki, częste zaparcia, wzdęcia i gazy, uczucie niepełnego wypróżnienia, obecność śluzu i/lub krwi w kale.

Jak przebiega wizyta u proktologa?

Wizyta u proktologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o obserwowane objawy, przebyte choroby i operacje, przyjmowane leki. Mogą paść również bardziej intymne pytania, dotyczące np. wypróżnień, ale również preferencji seksualnych – należy na nie odpowiedzieć szczerze i bez zatajania jakichkolwiek informacji! Lekarz nigdy nie ocenia stylu życia pacjenta, a tego typu wiadomości bywają bardzo istotne w kontekście określenia przyczyn choroby, jej zdiagnozowania i dobrania odpowiednich metod leczenia.

Ważną część wizyty u proktologa stanowi badanie per rectum, czyli przez odbyt – lekarz zakłada rękawiczki, nakłada na palec wskazujący wazelinę lub maść lignokainową o temperaturze pokojowej, a następnie wsuwa go w odbyt pacjenta (zazwyczaj pozostaje on w pozycji leżącej na boku lub pozycji kolankowo-łokciowej). Choć może to być badanie krępujące dla pacjenta, to jest ono bardzo cenne pod względem diagnostycznym – pozwala ocenić stan odbytu, kanału odbytu i odbytnicy, a także zdecydować o ewentualnym dalszym postępowaniu.

Jeśli jest taka konieczność, proktolog wykonać może inne badania. Anoskopia to badanie z użyciem specjalnego wziernika, które pozwala ocenić stan kanału odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy. Podczas rektoskopii również używa się wziernika, przy czym wziernikowanie jest głębsze i umożliwia pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Z kolei kolonoskopia to wprowadzenie do odbytu elastycznego endoskopu zakończonego miniaturową kamerą, co pozwala na dokładną obserwację wnętrza jelita grubego. Oprócz tego, proktolog może zlecić np. USG przezodbytniczne, laboratoryjne badanie kału czy wykonanie testu na krew utajoną w kale. Od wyników badań zależna jest diagnoza oraz dobranie odpowiednich metod leczenia.

W Ober Clinic w Warszawie zapewniamy opiekę doświadczonych proktologów, dla których nadrzędną wartością jest zdrowie pacjenta, oczywiście przy pełnym poszanowaniu jego godności oraz intymności. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.