Co oznacza SPF?

SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, skrót od angielskiego „Sun Protection Factor”.  Wyznacza się go jako stosunek ilości promieniowania nadfioletowego powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie przy braku filtra.

 

Jak obliczyć współczynnik SPF?

Mnożąc SPF x minuty, które możesz spędzić na słońcu bez oparzenia, otrzymasz czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Innymi słowy, SPF 15 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej do oparzenia dojdzie po 15-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra (przy założeniu stałego natężenia promieniowania w czasie ekspozycji).

Jeśli więc na przykład, u konkretnej osoby rumień pojawia się po 30 minutach, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 15 czas ten wydłuża się do 7,5 godziny (30 min x 15 SPF = 450 min). Pamiętać jednak trzeba, że współczynnik SPF oznacza ochronę jedynie przed promieniowaniem, które powoduje opaleniznę, czyli UVB.

 

Co oznacza skrót UVA, UVB i UVC?

UV to skrót od angielskiego „ultraviolet radiation”, czyli promieniowanie ultrafioletowe. Promienie UV są zawarte w świetle słonecznym i dzielą się na trzy grupy: UVA, UVB i UVC.

Grupa UVC to promieniowanie najkrótsze i jest ono niemal całkowicie zatrzymywana przez warstwę ozonową.

UVB to fale, które potrafią penetrować skórę właściwą i wykazują działanie rumieniotwórcze. To one sprawiają, że na naszym ciele powstaje opalenizna i poparzenia słoneczne. To właśnie dzięki nim syntezuje się w skórze witamina D.

Trzecim rodzajem fal i zarazem najdłuższymi są fale UVA. Stanowią one 95% promieniowania ultrafioletowego obecnego przez cały rok bez względu na pogodę. Docierają one w głąb skóry, znacznie głębiej niż UVB, a ich działanie nie jest w żaden sposób odczuwalne. Tymczasem to właśnie to promieniowanie jest odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze. Choć UVA samo w sobie nie opala skóry, to odpowiada za zaburzenia pigmentacji (przebarwienia), alergie słoneczne, fotostarzenie i nowotwory skórne.

Oznaczenie „broad-spectrum” na SPF oznacza ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB.

 

Jak działają najczęściej występujące typy SPF?

Pod względem jakości ochrony rozróżnia się stopnie ochrony:

  • słaby (SPF 2–6);
  • średni (SPF 8–12);
  • wysoki (SPF 15–25);
  • bardzo wysoki (SPF 30–50);
  • ultrawysoki (SPF > 50).

Jest to jednak bardzo przybliżone oszacowanie, które zależy również od rodzaju skóry, intensywności światła słonecznego i ilości użytego kremu do opalania. Ponadto eksperci zalecają regularne stosowanie kosmetyku co dwie godziny, a nawet częściej w przypadku kąpieli, nadmiernego pocenia się, czy używania ręcznika.