Hemoroidy to inaczej żylaki odbytnicy. Ich pojawianie się jest szczególnie powszechne w połowie drugiego trymestru ciąży, jednak mogą rozwinąć się w dowolnym momencie, powodując ból, swędzenie oraz krwawienia w czasie wypróżniania się.

Jaka jest przyczyna postawania hemoroidów w czasie ciąży?

Za rozwój hemoroidów w ciąży odpowiada nacisk powiększającej się macicy, zaczynający się około 25 tygodnia ciąży oraz zwiększony przepływ krwi do obszaru miednicy.

Kolejną przyczyną są zaparcia, które często występują u ciężarnych. Gdy stolec jest twardy, dodatkowe parcie podczas wypróżniania się może wywierać nacisk na żyły w okolicy odbytu i powodować ich puchnięcie i obrzęk.  Hemoroidy mogą również rozwinąć się w wyniku parcia podczas porodu.

Jak zapobiegać rozwojowi hemoroidów w ciąży?

Najlepszym sposobem prewencji w czasie ciąży jest regularne przestrzeganie zaleceń dietetycznych, aby nie dochodziło do częstych zaparć. Będąc w ciąży, należy pić dużo wody i zwiększyć spożycie błonnika pokarmowego.  Inną metodą zapobiegania są ćwiczenia mięśni Kegla. Oprócz przygotowania mięśni macicy do porodu, ćwiczenia podczas ciąży mogą pomóc w zapobieganiu hemoroidom poprzez poprawę krążenia wokół odbytu.

Do powstawania hemoroidów przyczynić się może także spanie na plecach. Pozycja na boku zmniejsza nacisk na dotknięty obszar. Dobrym pomysłem jest położenie się na boku kilka razy dziennie, na jakieś piętnaście minut, aby zmniejszyć nacisk na żyły odbytnicy. Nie powinno się za to siedzieć lub stać w jeden pozycji przez dłuższy czas. Specjaliści zalecają pięciominutowy spacer co każde dwie godziny, aby poprawić krążenie.

Ważna jest także higiena w toalecie. Nie zależy przetrzymywać moczu czy stolca, ponieważ te wywierają dodatkowe ciśnienie na dolne partie ciała. Po wypróżnieniu się, warto użyć ciepłej wody i białego, kilkuwarstwowego papieru toaletowego. Nie należy podcierać się zbyt mocno lub szorstkim papierem, ponieważ może to podrażnić wrażliwe tkanki. Jeśli papier toaletowy wydaje się zbyt szorstki, warto użyć chusteczek.

Co robić w przypadku podejrzenia hemoroidów w czasie ciąży?

Jeśli wystąpi jakiekolwiek krwawienie z dolnego odcinka układu pokarmowego, koniecznie należy udać się do lekarza. Może to być krwawienie z hemoroidów (zwłaszcza, jeśli występuje podczas wypróżniania się) lub szczeliny odbytu (to niewielkie rozdarcie w skórze, które wyściela odbyt, spowodowane nadwyrężeniem jego ścian zaparciami). W czasie wizyty w gabinecie lekarskim, specjalista może zalecić środek zmiękczający stolec lub krem ​​do stosowania miejscowego, aby złagodzić swędzenie i ból.

Istnieją także domowe sposoby łagodzenia objawów związanych z hemoroidami. Na ból spowodowany hemoroidami pomaga ciepła kąpiel. Już 10-15-minut w wannie pomoże zachować higienę i zmniejszyć dyskomfort. Można także stosować nasiadówki z wywaru z oczaru wirginijskiego lub okłady z lodu.

Osoby borykające się z tym schorzeniem zapraszamy do Ober Clinic – zapewniamy opiekę doświadczonych proktologów i dostęp do nowoczesnych metod leczenia –https://oberclinic.pl/kontakt/.