Właściwe i regularne stosowanie zabiegów higienicznych stanowi bez wątpienia najistotniejszą metodę profilaktyki próchnicy oraz chorób jamy ustnej, co pozwala na długo cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale również dobrym ogólnym stanem zdrowia. Higienizacja jamy ustnej składa się z następujących etapów:

PRZEGLĄD STOMATOLOGICZNY
Stanowi najpopularniejszy, a zarazem najważniejszy element profilaktyki dentystycznej i powinien być przeprowadzany dwa razy w ciągu roku. Umożliwia bowiem ocenę jakości szkliwa, stanu uzębienia oraz dziąseł, a także sprawdzenie czy nie pojawiły się nowe ubytki. Może być przeprowadzany metodą tradycyjną, z wykorzystaniem lusterka stomatologicznego lub przy użyciu kamery wewnątrzustnej. Po wnikliwym obejrzeniu jamy ustnej stomatolog informuje pacjenta o zmianach i ustala ewentualny plan leczenia.

SKALING
To zabieg, który pozwala na wyeliminowanie kamienia nazębnego, osadzającego się na powierzchniach zębów oraz w okolicy szyjek zębowych. Powstaje on w następstwie odkładania się bakterii i resztek pokarmowych, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla zębów, ale również dla dziąseł. Prowadzi bowiem do rozwoju wielu schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica, paradontoza czy stany zapalne, co w konsekwencji może powodować utratę uzębienia. Skaling przeprowadza się przy pomocy skalera ultradźwiękowego, przykładanego w miejsce występowania kamienia nazębnego, gdzie pod wpływem drgań złogi ulegają rozbiciu, a następnie oderwaniu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.

PIASKOWANIE
Stanowi uzupełnienie wspomnianego wyżej skalingu i polega na usunięciu osadów oraz przebarwień, powstałych na skutek spożywania kawy, czarnej herbaty, niektórych pokarmów, a także palenia papierosów. Czyszczenie zębów wykonuje się przy pomocy piaskarki, która wykorzystując wodę i wysokie ciśnienie rozsiewa specjalny piasek dentystyczny w jamie ustnej. W ten sposób dociera on nawet do trudno dostępnych miejsc, usuwając z nich zanieczyszczenia oraz drobne przebarwienia. Procedura ta jest bezbolesna i bezpieczna, a jej efekty utrzymują się przez wiele miesięcy.

FLUORYZACJA
Jednym z najważniejszych czynników warunkujących dobrą kondycję zębów jest bez wątpienia fluor, który odpowiada za remineralizację szkliwa i ochronę zębów przed inwazją bakterii kwasotwórczych. Występuje on zarówno w pastach do zębów, jak i płynach do płukania jamy ustnej, jednak dostarczanie wspomnianego pierwiastka przy pomocy tego typu środków nie zawsze jest wystarczające. W takiej sytuacji niezbędna jest fluoryzacja, polegająca na aplikowaniu dodatkowych dawek fluoru w postaci specjalnego żelu lub lakieru. Zabieg ten może być wykonywany na zębach stałych oraz mlecznych i u pacjentów w każdym wieku. W celu uzyskania dobrego efektu, przed fluoryzacją konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i osadów.