USG piersi to podstawowe badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi – choć jest to poważna choroba, to jednak wykryta we wczesnej fazie rozwoju może być skutecznie leczona. Dorosłe kobiety powinny zgłaszać się na USG regularnie – najlepiej raz w roku.

Niestety, mimo nowoczesnych metod diagnostyki i skutecznych sposobów leczenia, nowotwory piersi wciąż są jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów kobiet w naszym kraju. Tymczasem rak piersi wykryty we wczesnym stadium rozwoju jest w pełni uleczalny. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych w tym kierunku – jednym z najważniejszych jest USG piersi.

USG piersi – tak jak każde inne badanie ultrasonograficzne – opiera się na właściwościach fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Są one emitowane przez specjalną głowicę, wnikają w głąb organizmu, gdzie odbijają się od napotkanych tkanek. Echo tego odbicia wraca do głowicy, a następnie jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. W przypadku USG piersi pozwala to na ocenę budowy i struktur anatomicznych piersi, a także na wykrycie zmian już o średnicy 5 mm. Pod kontrolą USG można je usunąć albo wykonać biopsję, czyli pobranie fragmentu tkanki, który zostaje później poddany badaniu histopatologicznemu.

USG piersi – jak często się zgłaszać?

USG piersi powinno być na stałe wpisane w kalendarz badań profilaktycznych każdej kobiety! Przyjmuje się, że panie po 30. roku życia powinny zgłaszać się na profilaktyczne USG piersi nie rzadziej niż raz na dwa lata, a najlepiej – raz do roku. U kobiet z grup ryzyka (obciążonych rakiem piersi rodzinnie, ze zdiagnozowanymi mutacjami genetycznymi zwiększającymi ryzyko zachorowania, z wcześniejszymi zmianami przednowotworowymi) zaleca się częstsze wykonywanie badania – nawet dwa razy do roku.

Oczywiście należy pamiętać, że USG piersi jest niezbędne również wtedy, gdy kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy w postaci:

  • bólu i tkliwości piersi,
  • zmiany kształtu czy nagłej asymetrii piersi,
  • wycieku z brodawki sutkowej,
  • wyczuwalnych guzów i zgrubień.

Warto pamiętać, że USG piersi jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, w pełni bezpiecznym i bezbolesnym. Nie wymaga również od pacjentek żadnych szczególnych przygotowań. Można je wykonywać tak często, jak tylko jest to potrzebne – najlepiej zgłaszać się na nie pomiędzy pierwszym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego.

Na USG piersi wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do Ober Clinic w Warszawie. Przestrzegamy przy tym najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa, dbając o zdrowie i komfort naszych pacjentów. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na badanie w dogodnym terminie -> https://oberclinic.pl/kontakt/.