Każdy zabieg urologiczny wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania – w wielu przypadkach zwiększa to skuteczność leczenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, a także skraca okres rekonwalescencji. Jak zatem przygotować się do zabiegów urologicznych? Podpowiadamy!

Urologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem różnego rodzaju schorzeń układu moczowo-płciowego, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Obejmuje również wykonywanie zabiegów z zakresu chirurgii urologicznej – w Ober Clinic u mężczyzn przeprowadzamy m.in. zabieg stulejki oraz operację krótkiego wędzidełka. Wykonują je lek. med. Tomasz Wiśniewski, lek. med. Robert Nowakowski oraz lek. med. Emil Zwoliński. To doświadczeni, wysoko wykwalifikowani lekarze, którzy zapewniają pacjentowi specjalistyczną opiekę na każdym etapie terapii schorzeń urologicznych. Aby jednak zabiegi przebiegły jak najsprawniej, zachęcamy pacjentów do uprzedniego podjęcia pewnych przygotowań – są to zasady ogólne, które stosować należy przed każdą operacją urologiczną.

Zabiegi urologiczne – przygotowania

Na około dwa tygodnie przed planowaną operacją należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne (morfologię, kreatyninę, mocznik, sód, potas, INR, APTT, grupę krwi) oraz zgłosić się do poradni anestezjologicznej na konsultację. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy normalnie przyjmować wszystkie leki, także rano w dniu operacji. Lekarza trzeba poinformować o przyjmowaniu leków rozrzedzających krew – być może na około siedem dni przed operacją konieczna będzie modyfikacja terapii. Jeśli przed operacją wystąpi gorączka, kaszel, katar lub inne objawy przeziębienia, również należy skontaktować się z lekarzem – najprawdopodobniej operację trzeba będzie przełożyć. W dniu poprzedzającym zabieg wieczorem można zjeść lekkostrawny posiłek. Do kliniki należy zgłosić się na czczo.

Ważne jest również przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Zależą one oczywiście m.in. od rodzaju zabiegu, ale w przypadku większości operacji urologicznych jest to głównie utrzymywanie właściwej higieny intymnej oraz abstynencja seksualna przez określony czas.

Wszystkich panów zainteresowanych zabiegiem plastyki wędzidełka czy operacją stulejki zapraszamy do Ober Clinic w Warszawie. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia! Zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.