Lato to wymagający czas dla naszej skóry. Wysokie temperatury, słońce, częste wizyty na basenie oraz kąpiele w słonej morskiej wodzie – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszej skóry. Dlatego przed wakacyjnym wyjazdem warto poświęcić jej nieco uwagi.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych skutków nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, zwłaszcza w okresie letnim, jest transformacja nowotworowa istniejących znamion skórnych. Niestety, nowotwory skóry, przede wszystkim czerniak, są obarczone bardzo wysokim odsetkiem przypadków śmiertelnych, a to ze względu na to, iż wykrywa się je w późnym stadium rozwoju. Dlatego w okresie wakacyjnym wszyscy (a zwłaszcza osoby z grup ryzyka, czyli m.in. z jasną, wrażliwą karnacją) powinni zadbać o ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Pamiętać trzeba o:

  • stosowaniu kosmetyków z filtrem słonecznym przed każdorazową ekspozycją skóry na słońce,
  • rozsądnym korzystaniu ze słonecznej pogody (lepiej unikać słońca między 11:00 a 18:00),
  • szukaniu zacienionych miejsc, noszeniu przewiewnej odzieży z długimi rękawami czy nogawkami oraz nakryć głowy.

Po powrocie z wakacji warto też odwiedzić dermatologa, który wykona proste, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne badanie dermatoskopowe – pozwoli ono stwierdzić, czy w istniejących znamionach nie pojawiły się niepokojące zmiany lub na skórze nie rozwinęły się nowe znamiona.

Jak ochronić skórę przed grzybicą?

Latem o wiele częściej niż zazwyczaj korzysta się z basenów, wiele osób wypoczywa również na plażach. Są to wilgotne i ciepłe miejsca, w których bardzo szybko rozwijają się szkodliwe dla zdrowia grzyby – wystarczy odrobina nieuwagi, by zainfekowały one stopy. Grzybica stóp objawia się m.in. pieczeniem i swędzeniem skóry, występowaniem czerwonych zmian skórnych, czasami także obecnością pęcherzyków wypełnionych płynem, które z czasem pękają i tworzą nieestetyczne strupki.

Aby ochronić się przed grzybicą, należy unikać chodzenia boso na basenach, siłowniach czy w saunach. Po wyjściu z wody należy wytrzeć stopy suchym, czystym ręcznikiem. W trakcie wakacyjnego wyjazdu warto też profilaktycznie stosować kremy do stóp o działaniu przeciwgrzybiczym, które chronią przed zakażeniem.

Jeśli jednak dojdzie do rozwoju choroby, należy koniecznie odwiedzić dermatologa. Lekarz dobierze odpowiednie środki farmakologiczne (najczęściej miejscowe, rzadziej – doustne), w razie potrzeby wykona też chirurgiczne usunięcie zainfekowanej płytki paznokcia. Warto pamiętać, że nieleczona grzybica może nawracać.

Na konsultacje z doświadczonym dermatologiem zapraszamy do naszej Ober Clinic w Warszawie. Zapewniamy opiekę specjalisty oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa, dzięki czemu wizyta przebiega w sposób komfortowy dla pacjenta. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację w dogodnym terminie -> https://oberclinic.pl/kontakt/.