Szczelinę odbytu definiuje się jako bolesne linijne rozdarcie końcowego odcinka kanału odbytu, zlokalizowane tuż przy otworze odbytu. Najczęstszą przyczyną szczeliny odbytu jest oddanie dużego, twardego lub wymuszonego wypróżnienia. Biegunka z urazem spowodowanym mnogimi wypróżnieniami może również powodować pęknięcie, podobnie jak badanie endoskopowe, cieło obce lub odbyty stosunek analnym bez odpowiedniego przygotowania.

Jak rozpoznać szczelinę odbytu?

Wywiad pacjenta ze szczeliną odbytu jest na tyle charakterystyczny, że diagnozę można zwykle postawić na podstawie samego wywiadu. Pacjenci skarżą się na ból o nasileniu od umiarkowanego do silnego podczas wypróżnień i po nim oraz krwawienia z tej okolicy. Bolesne objawy prawie zawsze ustępują w ciągu 15 do 30 minut od wypróżnienia. Rzadko pacjent ze szczeliną odbytu skarży się na bardzo silny i stały ból, ale zwykle jest to obserwowane tylko przy ciężkiej, głębokiej szczelinie odbytu
z towarzyszącym znacznym skurczem odbytu.

Co z tym ma wspólnego zwieracz wewnętrzny odbytu?

Uważa się, że silny ból „jakby szkło mnie cięło” jest skutkiem rozerwania szczeliny i związanego z tym skurczem wewnętrznego zwieracza odbytu. Unikanie zaparć i utrzymywanie miękkich lub „papkowatych” wypróżnień wraz z łagodzeniem skurczu mięśni odbytu to główne cele terapii. Skurcz wewnętrznego zwieracza odbytu jest całkowicie mimowolny i reaguje na ból. W konsekwencji prowadzi do jeszcze większego bólu i zmniejszy otworu, przez który musi przejść stolec, tworząc w ten sposób błędne koło. Zewnętrzny zwieracz generalnie działa w podobny sposób, jednakże w pewien sposób można go kontrolować. Oba zwieracze tworzą pierścień mięśni wokół odbytu.

Botoks tylko na zmarszczki?

Toksyna botulinowa (botoks) wstrzykiwana do zwieracza odbytu jest jedną z opcji w leczeniu szczelin odbytu. Działanie toksyny botulinowej (rozluźnienie zwieracza wewnętrznego) nie jest trwałe i utrzymuje się tylko od 2 do 4 miesięcy. Jeśli jednak pacjent stosuje dietę bogatą w błonnik i utrzymuje stolec w postaci papki, zwykle jest to wystarczający czas, aby szczelina się zagoiła. Jeśli jest ulga, ale szczelina utrzymuje się, można spróbować drugiego wstrzyknięcia. Jeśli ulga jest niewielka, można wykonać drugie zastrzyk z mniejszą dawką toksyny 4 do 6 tygodni po pierwszym.

Czy trzeba się specjalnie przygotowywać?

Przed zabiegiem nie musisz się specjalnie przygotowywać. Powinieneś wziąć kąpiel i jak zawsze zadbać o higienę osobistą. Zastrzyki z botoksu na szczeliny odbytu są zabiegiem ambulatoryjnym, więc tego samego dnia będziesz mógł wrócić do domu, a nawet pojechać samochodem lub wrócić do pracy.

Po zabiegu otrzymasz środki przeciwbólowe i leki zmiękczające stolec, zapobiegające zaparciom. Powinieneś pić dużo płynów i jeść pokarmy, które zawierają wiele błonnika. Pokarmy bogate w błonnik obejmują owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste i płatki zbożowe. Osoby borykające się z tym schorzeniem zapraszamy do Ober Clinic – zapewniamy opiekę doświadczonych proktologów i dostęp do nowoczesnych metod leczenia -> https://oberclinic.pl/kontakt/.