HPV – z ang. Human Papillomavirus – czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to tak naprawdę grupa ponad 120 wirusów, z których około 40 przekazywanych jest drogą płciową. Niektóre zakażenia przebiegają bezobjawowo, inne wywołują zmiany skórne okolic intymnych, jeszcze inne zwiększają ryzyko występowania raka. I to właśnie z tego powodu warto wykonywać testy HPV.
Wirusy HPV występują dość powszechnie. Do ich transmisji dochodzi zazwyczaj podczas stosunków seksualnych – waginalnych, analnych oraz oralnych. Bardzo rzadko do zakażenia może dojść np. przez używanie tego samego ręcznika.
Wirusy HPV dzieli się na niskoonkogenne (niskiego ryzyka) oraz wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka). Wirusy niskiego ryzyka są odpowiedzialne za występowanie u kobiet i mężczyzn kłykcin kończystych, czyli łagodnych zmian brodawkowych narządów płciowych. Z kolei wirusy HPV wysokoonkogenne znacznie zwiększają ryzyko występowania nowotworów – szyjki macicy (u kobiet), prącia (u mężczyzn), odbytu oraz jamy ustnej.
Testy HPV – dla kogo?
Skuteczną metodą diagnostyki ewentualnych zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego są testy HPV – w zależności od rodzaju, pozwalają wykryć obecność materiału genetycznego od 2 do 37 genotypów wirusa HPV. Testy zaleca się:
-
osobom mającym wiele partnerek/partnerów seksualnych,
-
osobom ze zmianami chorobowymi okolic narządów płciowych i/lub odbytu,
-
mężczyznom z przewlekłymi zapaleniami cewki moczowej i/lub żołędzi,
-
kobietom z nawracającymi stanami zapalnymi dróg rodnych,
-
kobietom z nieprawidłowymi wynikami badania cytologicznego,
-
kobietom planującym ciążę,
-
dziewczętom i kobietom przed planowanym szczepieniem przeciw HPV.
Testy HPV – na czym polegają?
Testy HPV to nic innego, jak laboratoryjna analiza wymazu pobranego od pacjenta. W przypadku kobiet jest to wymaz z dróg rodnych – pobranie materiału nie różni się od standardowego badania cytologicznego i jest wykonywane przez ginekologa. U mężczyzn jest to z kolei wymaz z prącia lub cewki moczowej. Panowie mają co prawda możliwość pobrania go samodzielnie i dostarczenia do laboratorium, ale lepiej, gdy robi to specjalista, np. urolog.
W naszej Ober Clinic zapewniamy paniom opiekę doświadczonych ginekologów, a panom – urologów. W razie potrzeby poprowadzą oni diagnostykę w kierunku zakażeń wirusami HPV i wdrożą odpowiednie leczenie. Zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.