Dla sporej grupy pacjentów chirurgia to dział medycyny, w ramach którego wykonuje się bardzo poważne operacje, często ratujące zdrowie, a nawet życie. Owszem, jest to prawda, ale należy pamiętać, że specjalista z zakresu chirurgii przeprowadza w trybie ambulatoryjnym także pomniejsze zabiegi.
Chirurgia ogólna jest dziedziną, w ramach której wykonuje się nie tylko nagłe lub planowane operacje w znieczuleniu ogólnym w trybie szpitalnym. Chirurg ogólny specjalizuje się także w pomniejszych zabiegach, przeprowadzanych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, wymagających mniejszych czy większych ingerencji w ludzkie ciało. Większość z nich wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym, a od razu po ich zakończeniu można wrócić do domu.
Zabiegi chirurgiczne – kiedy trzeba je wykonać?
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów tzw. małej chirurgii jest usuwanie zmian skórnych. Pieprzyki, brodawki, znamiona – są to zmiany dermatologiczne o różnych przyczynach, w większości niegroźne dla zdrowia, stanowiące jednak defekt kosmetyczny (czasami mogą być również podrażniane przez części garderoby czy obuwia). Chirurg może zdecydować o ich usunięciu przy użyciu skalpela lub z wykorzystaniem nowoczesnych, mniej inwazyjnych metod (kriochirurgia, elektrokoagulacja). Usuniętą tkankę można wysłać do badania histopatologicznego, by upewnić się, że zmiany nie mają charakteru nowotworowego.
Chirurg jest specjalistą, który pomaga pacjentom ze zlokalizowanymi w różnych partiach ciała ropniami, czyli zmianami zapalnymi, wypełnionymi treścią ropną. Czasami ropnie osiągają znaczne rozmiary, są głębokie i bolesne, wydobywa się z nich nieprzyjemnie pachnąca wydzielina. Mogą być efektem zainfekowania bakteriami drobnych ran, miejsc po iniekcji czy obecności niewielkich ciał obcych (np. drzazg albo opiłków metali). Chirurg w trybie ambulatoryjnym wykona nacięcie ropnia oraz jego drenaż, czyli dokładne oczyszczenie z treści ropnej. Zalecić może również stosowanie maści czy kremów o działaniu przyspieszającym gojenie.
Wielu pacjentów zgłasza się do chirurga z problemami dotyczącymi paznokci. W przypadku wrastających paznokci, będących efektem np. nieprawidłowego ich obcinania, urazów mechanicznych czy noszenia ciasnego obuwia, skuteczną metodą leczenia jest ich chirurgiczne wycięcie i zaopatrzenie rany. U osób z rozległymi krwiakami podpaznokciowymi czy przewlekłą grzybicą paznokci konieczne bywa z kolei chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
To oczywiście tylko kilka przykładów prostych zabiegów chirurgicznych, które wykonać może lekarz tej specjalności. W Ober Clinic zajmujemy się także usuwaniem różnego rodzaju ciał obcych z tkanek miękkich, usuwaniem kaszaków, leczeniem zmian skórnych metodą elektrokoagulacji.
Pacjentów wymagających tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/. Zapewniamy krótki czas oczekiwania na wizytę i opiekę doświadczonego specjalisty!