Każdy mężczyzna po 40. lub 45. roku życia powinien obligatoryjnie zgłosić się na wizytę, w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Szczególnie panowie, u których w rodzinach wcześniej pojawiały się problemy urologiczne, na przykład rak prostaty, powinni wiedzieć, kiedy iść do urologa.
Z jakimi problemami zgłosić się do urologa?
Jeśli doskwiera jedna z dolegliwości, które opisujemy poniżej, prawdopodobnie niezbędna będzie wizyta u tego specjalisty:
- ból przy oddawaniu moczu;
- zmiany w moczu (białkomocz, krwiomocz, ropa w moczu, spieniony mocz, ciemna barwa moczu);
- zmiany w ilości oddawanego moczu: więcej niż 7 razy na dobę, zbyt mała ilość oddawanego moczu;
- ból lub obrzęk jąder;
- uczucie parcia na pęcherz;
- ból po urazie w okolicach podbrzusza;
- pieczenie lub swędzenie cewki moczowej;
- zmiany w wyglądzie prącia (zaczerwienienia, obrzęki);
- ból w dolnej części pleców;
- obrzęki nóg;
- nietrzymanie moczu;
- zaburzenia seksualne – brak erekcji, trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, przedwczesny wytrysk.
Jakie badania wykonuje urolog?
Od tego, z jakim problemem zgłosimy się do urologa, zależy badanie. Jeśli dokucza nam na przykład ból w jądrze, konieczne będzie badanie obu jąder.
Przy problemach z prostatą niezbędne będzie badanie per rectum (PR), czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Aby ułatwić badanie i zmniejszyć dyskomfort pacjenta urolog aplikuje na palec odpowiedni żel, zwiększający poślizg. Badanie nie należy do przyjemnych, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu urolog jest w stanie zbadać stan prostaty.
U kobiet badanie u urologa polega na badaniu palpacyjnym podbrzusza, krocza, ujścia cewki moczowej, okolic lędźwiowych. Urolog wykonuje również USG z wypełnionym pęcherzem.
Czy potrzebne jest skierowanie do urologa?
Tak, przed wizytą w poradni urologicznej należy odwiedzić lekarza rodzinnego. Urolog przyjmuje pacjentów tylko z odpowiednim skierowaniem. Wyjątkiem jest oczywiście wizyta prywatna, wtedy skierowanie nie jest wymagane.
Oferta urologiczna Ober Clinic
W Ober Clinic zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego – nerek, prostaty, pęcherza moczowego, a także zaburzeniami erekcji, zaburzeniami wzwodu, przedwczesnym wytryskiem, zabiegami wędzidełka, stulejki.
Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia urologicznego: