Proktolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, a więc odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Dla wielu osób dolegliwości proktologiczne są wyjątkowo wstydliwe, więc nawet jeśli zauważają u siebie niepokojące objawy, nie zgłaszają się do lekarza. To błąd!

Na początek należy uświadomić sobie, że odbyt, kanał odbytu i odbytnica są takimi samymi częściami ciała jak każde inne. Są niezbędne do tego, by normalnie funkcjonować, a z drugiej strony – zdarzają się również ich rozmaite choroby. Proktolog jest lekarzem, którego zadaniem jest pomóc pacjentowi w takiej sytuacji. Oczywiście wizyta u proktologa może być krępująca, ale w Ober Clinic do dyspozycji pacjentów pozostają doświadczeni lekarze, a każde badanie czy zabieg odbywa się w atmosferze poszanowania godności oraz prawa do intymności. Z drugiej strony należy pamiętać, że podczas wizyty lekarz może zadawać różne pytania, dotyczące bardzo osobistych stref życia – należy na nie szczerze odpowiadać, bo nie służą one w żadnym wypadku ocenie pacjenta, ale ustaleniu diagnozy i doborowi najlepszych metod leczenia.

Kiedy zgłosić się do proktologa?

Do wizyty u proktologa powinno skłonić występowanie takich objawów, jak:

  • bolesne wypróżnianie,
  • bóle odbytu,
  • bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
  • obecność krwi lub śluzu w stolcu,
  • świąd i/lub pieczenie okolic odbytu,
  • nadmierna produkcja gazów,
  • przewlekłe i/lub naprzemienne biegunki oraz zaparcia.

W ten sposób objawia się wiele różnych chorób: szczelina odbytu, hemoroidy, kłykciny kończyste czy zespoły bólowe odbytu. Podstawą diagnostyki jest wywiad lekarski oraz badanie per rectum. Jeśli istnieje taka potrzeba, proktolog może wykonać badania endoskopowe: rektoskopię, anoskopię oraz kolonoskopię. W zależności od schorzenia, leczenie chorób proktologicznych może obejmować stosowanie odpowiednich leków, zabiegi laserowe (usuwanie kłykcin kończystych) czy chirurgiczne (np. leczenie hemoroidów).

Oczywiście należy pamiętać, że w obrębie działań proktologa mieści się również profilaktyka oraz diagnostyka raka jelita grubego, który w naszym kraju wciąż jest wykrywany zbyt późno, w związku z czym obarczony jest bardzo wysoką śmiertelnością. Dlatego proktolog może zlecić np. kolonoskopię profilaktyczną, zwłaszcza jeśli pacjent znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka.

Osoby wymagające konsultacji proktologicznych zapraszamy do naszej Ober Clinic w Warszawie -> https://oberclinic.pl/kontakt/.