Kłykciny kończyste – czym są i jakie są objawy zachorowania?

Jest to najczęściej rozpoznawana choroba o charakterze wirusowym przenoszona drogą płciową. Jej przyczyną jest zakażenie wirusem HPVwirusem brodawczaka ludzkiego. Wirus ten jest przyczyną powstawania zmian brodawkowatych okolic płciowych. U kobiet kłykciny zajmują na ogół pochwę, wargi sromowe oraz szyjkę macicy. Zmiany patologiczne u mężczyzn występują na napletku, żołędzi, trzonie prącia. U obu płci brodawki płciowe mogą objąć okolicę okołoodbytniczą. Infekcja może przebiegać w sposób łagodny dla chorego, powodując jedynie łagodne objawy miejscowego dyskomfortu. Może także powodować uporczywy świąd, krwawienie z odbytu i tworzenie ran okolicy odbytu na skutek zniszczenia nabłonka w tym obszarze.

Kłykciny kończyste – przyczyny powstania

Przyczyną kłykcin kończystych jest wniknięcie do wnętrza organizmu wirusa HPV typu 6, 11, a niekiedy także typu 2.  Wirus wnika przez błony śluzowe. Do zakażenia HPV najczęściej dochodzi w trakcie stosunku seksualnego pochwowego, analnego i oralnego z osobą, która jest nosicielem.  Ale zakażenie kłykcinami kończystymi jest możliwe również bez stosunku seksualnego. Dochodzi do niego przy bezpośrednim kontakcie uszkodzonego naskórka osoby zdrowej z kurzajką nosiciela wirusa. Takie ryzyko istniej również przy używaniu przedmiotów do higieny intymnej osoby zarażonej albo w trakcie porodu, podczas którego wirus przenoszony jest z matki na dziecko.

Leczenie kłykcin kończystych

Leczenie chirurgiczne – dotyczy zwłaszcza dużych, naciekających zmian i polega na ich usunięciu, poprzez elektroterapię, krioterapię, laseroterapię lub wycięcie chirurgiczne. Zabieg taki wykonywany jest w warunkach bloku operacyjnego. Leczenie farmakologiczne – jest to metoda długa i żmudna, sprawdza się w przypadku ograniczonych, niewielkich narośli. Istotne jest by leczenie objęło obojga parterów seksualnych co zapobiega ponownemu przeniesieniu zakażenia. Zapraszamy na konsultacje urologiczne do Ober Clinic. Naszych pacjentów otaczamy staranną indywidualną opieką lekarską. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego (22) 830 71 71 lub 515 331 188 lub przez formularz  https://oberclinic.pl/kontakt/