Profilaktyka nowotworowa w Polsce zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem pacjentów. Czujność onkologiczną – bo tak nazywa się to zjawisko – obserwujemy nie tylko wśród seniorów, ale także i młodszego pokolenia. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto wdrożyć kilka prewencyjnych środków.

Zdrowy styl życia jest kluczowy

Wielu pacjentów ma świadomość, że zdrowy tryb życia jest niezbędny w ogólnej profilaktyce. Niestety, wiele osób nie przestrzega zaleceń, takich jak codzienna dawka ruchu, odstawienie używek czy prawidłowa dieta. Powody są różne – dynamiczne tempo życia, uzależnienie niepozwalające na zerwanie z nałogiem, a nawet zwykła niechęć. Należy sobie uświadomić, że bez podstawowych zasad prewencji nie ma szans na to, by zdiagnozować potencjalną chorobę nowotworową we wczesnym stadium. Warto się upewnić, że stosujemy się do pięciu poniższych zasad:

  • Nie spożywamy używek, w szczególności alkoholu i tytoniu;
  • Ograniczamy spożycie produktów zawierających tłuszcze nasycone;
  • Regularnie spożywamy owoce, warzywa oraz produkty bogate w antyoksydanty;
  • Dbamy o codzienną aktywność fizyczną – minimum 45-60 minut ruchu;
  • Pilnujemy, by skóra nie była nadmiernie eksponowana na promienie słoneczne;

Korzystajmy z konsultacji onkologicznych

Co jakiś czas można także usłyszeć o ogólnodostępnych konsultacjach onkologicznych, które organizowane są nie tylko w placówkach medycznych. Mowa chociażby o inicjatywie „mammobusów”, czyli specjalnie przystosowanych autokarów do wykonywania badań w terenie. Dzięki nim każda kobieta, a w szczególności panie po 50. roku życia mogą wykonać bezpłatne badanie profilaktyczne. Analogiczne akcje kierowane są do mężczyzn – głównie w kwestii profilaktyki nowotworu jąder. Zaproszenia na taką wizytę najczęściej kierowane są drogą listową do podmiotu zbiorowego – to znaczy, że z badań może skorzystać okaziciel listu, nie tylko konkretna osoba. Powstaje coraz więcej organizacji pozarządowych, które promują zarówno badania profilaktyczne, jak i postawy społeczne wobec chorób nowotworowych. Jednym z najgłośniejszych owoców ostatnich lat jest akcja Movember, czyli akcja podnosząca świadomość społeczną na temat raka jąder i prostaty.

Specjaliści w zakresie chorób nowotworowych

Konsultacje w zakresie onkologii w Ober Clinic przeprowadzane są przez doświadczonych i wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu nasi pacjenci mają gwarancję kompleksowej opieki pod okiem kompetentnego onkologa i chirurgów onkologii. Warto przybliżyć sylwetkę lekarza współpracującego z naszą kliniką: dr. hab. n. med. Rafała Steca. Wspomniany specjalista jest aktywny zawodowo od 2000 roku w zakresie onkologii. Przez ten czas pracował w Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie i w Klinice Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, pozostaje redaktorem naczelnym „Personalized Oncology” i tworzy liczne publikacje specjalistyczne. Ogromne doświadczenie i wysokie kompetencje składają się na umiejętność skutecznego diagnozowania i nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych. Kompetencje dr. Steca przekładają się na wyleczonych i zadowolonych Pacjentów, którzy korzystają z konsultacji w Ober Clinic.