Wielu panów odwiedza lekarza dopiero wtedy, gdy coś zaczyna ich boleć albo pojawiają się naprawdę poważne objawy, których nie można lekceważyć. Niektórym mężczyznom trudno jest trzymać zasady zdrowej diety albo regularnie się ruszać. Takie podejście to błąd, który prowadzić może do niebezpiecznych chorób. Przedstawiamy zatem cztery najważniejsze zasady dbania o męskie zdrowie!

  1. Jesteś tym, co jesz!

Liczne badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – wiele chorób ma swój początek w nieprawidłowym żywieniu, a z drugiej strony – poprzez zdrową dietę można zapobiegać i leczyć różne schorzenia. Jak zatem jeść zdrowo? Ważne jest spożywanie pięciu niewielkich posiłków dziennie. Do jadłospisu należy włączyć jak najwięcej warzyw i owoców, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso, dobrej jakości nabiał, orzechy i produkty strączkowe. Trzeba pamiętać o wypijaniu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Z diety powinny za to zniknąć fast foody, słodycze, tłuste mięsa i wędliny, produkty wysoko przetworzone i alkohol.

  1. W zdrowym ciele zdrowy duch!

Nie ma żadnych wątpliwości, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Warto umawiać się z kolegami na grę w piłkę lub koszykówkę, chodzić na siłownię, jeździć na rowerze czy nartach, spróbować przygody z joggingiem, a nawet regularnie spacerować. Ruch normuje poziom cukru i ciśnienia we krwi, pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy, pozwala się odstresować, a nawet dobrze wpływa na sprawność seksualną.

  1. Raz do roku obowiązkowe badania

Każdy mężczyzna już po 35.-40. roku życia powinien raz na 12 miesięcy wykonać komplet podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu – w wielu przypadkach pozwalają one wykryć przeróżne choroby we wczesnym stadium rozwoju. W ofercie naszej Ober Clinic znajduje się dedykowany panom pakiet badań laboratoryjnych Mężczyzna 40+. W jego skład wchodzi morfologia, OB, badanie ogólne moczu, profil lipidowy, poziom glukozy, kwas moczowy i kreatynina w surowicy, antygen swoisty dla stercza (PSA) oraz magnez w surowicy.

  1. Nie bój się lekarza!

Obok badań laboratoryjnych bardzo ważnym elementem profilaktyki są badania specjalistyczne. Już po 40. roku życia warto regularnie wykonywać EKG serca oraz spirometrię, czyli badanie czynnościowe płuc. Panowie obciążeni rodzinnie nowotworami powinni zgłaszać się na USG jamy brzusznej, kolonoskopię, czasem również RTG klatki piersiowej. Bardzo ważne są także regularne badania urologiczne, w tym badanie palpacyjne per rectum (przez odbyt) oraz w razie konieczności USG prostaty. Wykonujemy je w Ober Clinic.

Jak widać, dbanie o zdrowie wcale nie jest bardzo trudne – już przestrzeganie tych kilku zasad może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, pozwolić na szybkie wykrycie groźnych chorób i ich skuteczne leczenie. Panów chętnych do skorzystania z pakietu badań laboratoryjnych Mężczyzna 40+ lub wymagających konsultacji z urologiem, zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.