Hemoroidy to dość powszechna dolegliwość – spotykana u osób młodych i seniorów, kobiet oraz mężczyzn. Niestety, wielu pacjentów wstydzi zwrócić się z tym problemem do lekarza, przez co choroba nawraca. Tymczasem istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia hemoroidów – można z nich skorzystać w naszej Ober Clinic w Warszawie!

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to zupełnie naturalna część ciała człowieka – są to naczynia żylne umiejscowione w kanale odbytu. Pełnią one bardzo ważną rolę w uszczelnianiu odbytu, a podczas wypróżniania rozszerzają się i kurczą, umożliwiając oddanie kału.

Zdrowe hemoroidy nie powinny sprawiać człowiekowi żadnych kłopotów. Gorzej jeżeli na skutek różnych czynników stają się większe i nabrzmiałe, przez co uciskają otaczające nerwy. Powoduje to dyskomfort, ból, swędzenie, pojawić się może nawet krwawienie z okolic odbytu. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia patologicznych hemoroidów znajduje się m.in. siedzący tryb życia, ciąża, otyłość, przewlekłe zaparcia, a nawet noszenie bardzo obcisłej bielizny.

Jak można leczyć hemoroidy?

Dla wielu osób hemoroidy są bardzo krępującym schorzeniem, z którym wstydzą się zgłosić do lekarza. Takie podejście jest błędne! Nieleczone hemoroidy mają niestety tendencję do nawracania i pogłębiania się, a z czasem dolegliwości mogą stać się naprawdę bardzo nasilone.

Diagnostyką i leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog. Jeśli schorzenie znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, może on zalecić stosowanie miejscowych żeli, maści czy czopków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i ściągającym. Czasami konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. Korzystne są również takie działania profilaktyczno-lecznicze, jak zwiększenie aktywności fizycznej, przestrzeganie zasad diety zapobiegającej zaparciom oraz noszenie luźnej, przewiewnej bielizny z naturalnych tkanin.

Bardziej zaawansowane hemoroidy leczy się zabiegowo – oferowane przez współczesną medycynę zabiegi są bezpieczne, skuteczne oraz małoinwazyjne. W naszej Ober Clinic w Warszawie skorzystać można m.in. z metody Barrona. Polega ona na nałożeniu na podstawę hemoroidu gumowej opaski, która powoduje jego stopniowe obumieranie – w ciągu 7-10 dni guzek samoistnie odpada. Założeniu opaski uciskającej towarzyszy zazwyczaj fotokoagulacja, a więc naświetlenie zmiany energią lasera, co przyspiesza obumieranie tkanek. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, od razu po jego zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności.

Inna dostępna w Ober Clinic metoda to skleroterapia hemoroidów – w podstawę żylaka podaje się lek, który wywołuje miejscowy kontrolowany stan zapalny, zamknięcie światła naczynia oraz usunięcie żylaka.

Osoby borykające się z bolesnymi, swędzącymi hemoroidami zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/. Zapewniamy dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta!