Statystyki nie pozostawiają złudzeń – coraz więcej osób w naszym kraju boryka się z nadwagą i otyłością. Ma na to wpływ nieprawidłowa dieta, za mało ruchu, siedzący tryb życia. Niepokojące jest zwłaszcza to, że spora grupa pacjentów cierpi już nie na nadmiar kilku kilogramów, ale na chorobliwą otyłość. W takiej sytuacji oprócz terapii dietetycznej może być potrzebne leczenie bariatryczne.

Nadwaga i otyłość to prawdziwa zmora XXI wieku. Boryka się z nią coraz większa liczba Polaków, w tym – co najbardziej niepokojące – również dzieci i młodzież. Czynników sprzyjających otyłości jest wiele. To przede wszystkim zła dieta, bogata w cukry, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, potrawy bardzo kaloryczne i smażone. Nie pomaga również brak ruchu – wielu Polaków nie uprawia żadnego sportu, a czas wolny spędza przed telewizorem lub komputerem.

Jeśli problemem pacjenta jest nadmiar kilku-kilkunastu kilogramów, w zwalczeniu tego problemu może pomóc dietetyk. Zbilansowana dieta, uwzględniająca zapotrzebowanie kaloryczne, wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy, a także indywidualne preferencje kulinarne pacjenta, w połączeniu z odpowiednią dawką aktywności fizycznej, pomaga skutecznie zrzucić wagę. Należy przy tym mieć świadomość, że utrzymanie efektów racjonalnego odchudzania wymaga tak naprawdę zmiany stylu życia, a nie tylko przestrzegania diety przez kilka-kilkanaście tygodni.

Przy otyłości potrzebna pomoc bariatry

W przypadku otyłości samo wsparcie dietetyczne może okazać się niewystarczające – wówczas należy skonsultować się z chirurgiem-bariatrą, czyli lekarzem specjalizującym się w operacyjnym leczeniu otyłości. Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest wskaźnik BMI wyższy niż 30 lub otyłość chorobliwa, kiedy nadmiar kilogramów uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

W Ober Clinic wykonujemy następujące operacje bariatryczne:

  • laparoskopowe wycięcie części żołądka – wykonywane u osób z BMI powyżej 40 oraz u chorych z towarzyszącym zespołem metabolicznym i BMI poniżej 40,
  • laparoskopowe założenie opaski na żołądek – polega na założeniu na żołądek przepaski, która zmniejsza jego objętość,
  • laparoskopowe zmniejszenia żołądka i zmiana odcinka układu pokarmowego – przeznaczona dla pacjentów bardzo otyłych.

Zwalczenie otyłości to szansa na normalne, zdrowe życie, dlatego nie warto zwlekać z jej leczeniem. Osoby wymagające wsparcia dietetycznego i/lub bariatrycznego zapraszamy do naszej Ober Clinic w Warszawie -> https://oberclinic.pl/kontakt/.