Biopsja fuzyjna – co to za badanie?
Biopsja fuzyjna to nowoczesne badanie łączące w sobie właściwości USG oraz rezonansu magnetycznego (MRI). Znajduje zastosowanie w diagnostyce raka prostaty, pozwalając lekarzom na precyzyjne pobranie próbek tkanki i przekazanie ich do badania histopatologicznego.
Rak prostaty jest drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn. Co roku w Polsce notuje się około 15 tys. nowych zachorowań, głównie u mężczyzn powyżej 50. lat – ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty rośnie bowiem wraz z wiekiem.
Co ważne, rak prostaty wykryty we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny, a nowoczesne metody operacyjne wiążą się z niewielką traumatyzacją tkanek, są mniej inwazyjne dla pacjenta, a nawet pozwalają zachować funkcje seksualne. Ważne jednak, by nowotwór został zdiagnozowany jak najszybciej – każdy mężczyzna już po 45. roku życia powinien regularnie zgłaszać się do urologa na badanie kontrolne per rectum. Wykryte przez lekarza powiększenie prostaty pozwala na natychmiastowe wdrożenie specjalistycznej diagnostyki.
Biopsja fuzyjna prostaty – co to za badanie?
Podstawową metodą diagnostyki raka prostaty jest biopsja, czyli pobranie wycinka zmiany oraz poddanie jej analizie laboratoryjnej. Jeszcze niedawno badanie to było wykonywane jedynie pod kontrolą USG transrektalnego (przez odbyt) – metoda ta ma jedna sporo ograniczeń w obrazowaniu i nie zawsze pozwalała lekarzowi na precyzyjne pobranie tkanki z konkretnego miejsca.
Wszystko zmieniło się jednak dzięki biopsji fuzyjnej prostaty, która łączy w sobie zalety i właściwości zarówno ultrasonografii, jak i rezonansu magnetycznego (MRI). W pierwszej kolejności pacjent przechodzi badanie rezonansem magnetycznym, które daje niezwykle szczegółowy obraz struktur anatomicznych, i to w różnych płaszczyznach. Uzyskane podczas rezonansu obrazy przenoszone są następnie do aparatu USG – dzięki temu lekarz może bardzo precyzyjne pobrać próbki tkanek z miejsca potencjalnej zmiany nowotworowej.
Biopsja fuzyjna prostaty – zalety
Biopsja fuzyjna to badanie, które ma wiele zalet odczuwalnych przez pacjenta:
- minimalizuje ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej w trakcie biopsji,
- pozwala na pobranie mniejszej ilości wycinków tkanki,
- jest mniej traumatyczne dla pacjenta,
- zwiększa szanse na uzyskanie jednoznacznej diagnozy już po pierwszym badaniu,
- jeśli wynik jest jednoznacznie negatywny – eliminuje konieczność przeprowadzania zabiegu.
Oczywiście należy mieć świadomość, że biopsja fuzyjna prostaty wymaga od pacjenta pewnego przygotowania, w tym profilaktycznego przyjęcia przed badaniem zaleconych przez lekarza antybiotyków. Zazwyczaj stosuje się je jeszcze do trzech dni po biopsji. W ciągu kilku dni po badaniu może być z kolei zauważalne krwawienie z odbytu czy cewki moczowej. Nie wymagają one interwencji medycznej – chyba, że są obfite, nie ustępują w ciągu 3-4 dni i towarzyszy im gorączka.
Nowoczesną diagnostykę wszelkiego rodzaju chorób prostaty oferujemy naszym pacjentom w Ober Clinic w Warszawie! Zapewniamy dostęp do precyzyjnie działającego sprzętu oraz opiekę doświadczonych specjalistów. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://oberclinic.pl/kontakt/.