EKG metodą Holtera – znane jako Holter – to 24-godzinna kontrola pracy serca umożliwiająca ocenę jego funkcjonowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Wykonujemy je w naszej Ober Clinic w Warszawie.

Holter jest jednym z głównych badań kardiologicznych umożliwiających wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy serca. Wykonuje się je u pacjentów, u których występują niepokojące objawy ze strony serca i układu krążenia:

  • bólu w klatce piersiowej,

  • kołatania i arytmii serca,

  • zawrotów głowy,

  • omdleń i zasłabnięć.

EKG Holtera wykorzystywane jest w diagnostyce m.in. choroby niedokrwiennej serca, arytmii serca, stanów przed- i pozawałowych. Jest ono ważnym narzędziem pozwalającym długoterminowo kontrolować stan zdrowia osób z już zdiagnozowanymi tego typu schorzeniami.

EKG Holtera – jak przebiega?

Badanie Holtera nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Wymaga ono jedynie umocowania na klatce piersiowej pacjenta specjalnych elektrod – aby dobrze się przykleiły, konieczne jest tylko odtłuszczenie skóry. Elektrody są przypięte do niewielkiego urządzenia, które z kolei przyczepia się do znajdującego się wokół bioder paska. Dzięki temu w trakcie badania pacjent ma cały czas pełną swobodę ruchów.

Urządzenie przez 24 godziny monitoruje i rejestruje pracę serca – w tym czasie należy zachowywać się zupełnie naturalnie i swobodnie, nie zmieniając utartego schematu dnia. Dzięki temu możliwe jest skontrolowanie funkcjonowanie mięśnia sercowego w trakcie pracy, wysiłku fizycznego, stresu itp. Jedyną niedogodnością jest to, że w trakcie noszenia elektrod do EKG Holtera nie można się kąpać lub brać prysznica – o higienę warto więc zadbać przed badaniem.

EKG Holtera to badanie zupełnie bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Można je wykonywać wielokrotnie u każdego pacjenta, który wymaga takie diagnostyki, również u seniorów czy kobiet w ciąży.

EKG Holtera wykonujemy w naszej Ober Clinic w Warszawie. Wszystkie osoby zainteresowanie tego typu badaniem zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.