RIRS – czyli wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu – to jeden z najnowocześniejszych zabiegów wykonywanych w leczeniu kamicy nerkowej. Jest mało inwazyjny dla pacjenta, nie jest obarczony wysokim ryzykiem powikłań, a czas rekonwalescencji po jego wykonaniu nie jest długi.

Kamica nerkowa to choroba, która objawia się obecnością w nerkach (czasem także w pęcherzu moczowym lub moczowodach) złogów, zwanych potocznie kamieniami nerkowymi, zbudowanych z substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Tworzą się z nich początkowo kryształki, a później coraz większe złogi – głównym objawem ich obecności jest bardzo silny, ostry ból okolic lędźwiowych, któremu towarzyszyć może niewielka ilość krwi w moczu. W trakcie ataków kolki nerkowej u niektórych pacjentów występują także nudności i wymioty.

Jeśli kamienie nerkowe są tak duże, że nie są w stanie samoistnie przesunąć się przez moczowód i zostać wydalone z moczem, wykonuje się różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne. W zależności od indywidualnego przypadku oraz techniki zabiegowej, mogą być one usuwane w całości albo najpierw rozkruszane, a później wypłukiwane z nerki.

Zabieg RIRS – na czym polega?

Jedną z najnowocześniejszych metod zabiegowego leczenia kamicy nerkowej jest zabieg RIRS, czyli wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego uretroskopu. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który pozwala na usunięcie złogów o średnicy do 2,5 cm.

  • U znieczulonego uprzednio pacjenta do moczowodu wprowadza się najpierw tzw. drut wiodący, a następnie przy jego pomocy – specjalne elastyczne rurki chroniące moczowód.
  • Przez rurki do wnętrza organizmu wprowadza się bardzo giętki i elastyczny uretroskop, czyli endoskop urologiczny, pozwalający na dotarcie do każdego zakamarka nerki i identyfikację złogu.
  • Kamień jest kruszony przy pomocy energii wytwarzanej przez laser, a powstałe w ten sposób cząsteczki pacjent wydala w naturalny sposób po zabiegu.

Czas trwania zabiegu RIRS jest zależny m.in. od umiejscowienia kamieni i ich wielkości, ale ogólnie zaliczany jest do najnowocześniejszych metod leczenia kamicy nerkowej. Pozwala on rozkruszyć kilka złogów w trakcie jednego zabiegu, możliwe jest nawet jednoczesne wykonanie zabiegu na obie nerki. Dzięki obecności endoskopu lekarz ma doskonałą widoczność pola zabiegowego. Nie ma potrzeb nakłuwania nerki ani uszkadzania miąższu nerkowego. Mniejsze jest ryzyko powikłań (np. w postaci uszkodzeń miedniczki czy moczowodu), a pacjent z reguły pozostaje w szpitalu tylko przez jeden dzień. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego wykonywania jest ciąża.

Osoby borykające się z kamicą nerkową zapraszamy na konsultacje z doświadczonymi urologami w Ober Clinic! Nasi specjaliści przeprowadzą kompleksową diagnostykę i dobiorą najlepsze metody leczenia. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę -> https://oberclinic.pl/kontakt/.