Jesteś kobietą aktywną fizycznie? Nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu, zajęć na siłowni lub przebiegnięcia kilkunastokilometrowej trasy? To świetnie! Dzięki temu wzmacniasz swoje ciało, poprawiasz wydolność organizmu oraz gwarantujesz sobie znakomity nastrój. Nie zapomnij jednak o odpowiedniej diecie, która sprawi, że uprawianie sportu stanie się jeszcze większą przyjemnością!

Codzienna dieta każdej kobiety aktywnej ruchowo powinna składać się z odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych. Organizm, który wykonuje ciężką pracę podczas każdego treningu potrzebuje nawodnienia, a także zbilansowanych, urozmaiconych posiłków zawierających białko, tłuszcze oraz węglowodany. Zdrowa dieta nie oznacza jednak skomplikowanych przepisów oraz nie wymaga kilkugodzinnych maratonów w kuchni przy garnkach. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków, bez pomijania śniadania, dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów oraz zrezygnowania z niezdrowych przekąsek.

Postaw na odpowiednią, zbilansowaną dietę

Podczas wykonywania regularnej aktywności fizycznej musimy pamiętać, aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość potrzebnych kalorii. Chęć szybkiego pozbycia się niechcianych kilogramów za pomocą głodówek nie jest dobrym rozwiązaniem. Odwodniony i wyczerpany organizm nie będzie w stanie pracować na wzmożonych obrotach podczas uprawiania sportu. Aby nasz organizm był w stanie prawidłowo funkcjonować potrzebuje ok. 1200 kcal. Jednak w przypadku osób aktywnych ruchowo zapotrzebowanie kaloryczne może zwiększać się nawet do 3000 kcal dziennie. To ważne, aby uwzględnić to podczas komponowania codziennego menu.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Woda jest uważana za najcenniejsze źródło nawodnienia. Każda kobieta uprawiająca regularnie sport musi pamiętać o odpowiednim balansie wodnym. Zapotrzebowanie na płyny w przypadku osób aktywnych wynosi ok. 2-2,5 litra (również podczas treningu należy sięgać po płyny). Podczas wysiłku fizycznego organizm zaczyna się pocić, pozbywając się jednocześnie wielu składników mineralnych, o których uzupełnienie musimy się samodzielnie zatroszczyć. Jeżeli niekoniecznie preferujemy smak samej wody, warto dorzucić do niej plasterki świeżej cytryny, pomarańczy i listki mięty. W celu schłodzenia napoju warto również dodać kostki lodu.

Powiedz STOP niezdrowym i wysokokalorycznym przekąskom

Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowania kaloryczne organizmu. Nie oznacza to jednak, że po treningu możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek przekąskę, aby zaspokoić głód. Niezdrowe, wysokokaloryczne i z reguły dostępne na wyciągnięcie ręki (w automatach, sklepach osiedlowych, itd.) produkty nie są sprzymierzeńcem kobiet aktywnych fizycznie. Chipsy, słone paluszki czy słodkie ciastka dostarczają bardzo dużo niepotrzebny kalorii, a ponadto zawierają wiele niekorzystnych dla organizmu dodatków. Zamiast nich warto mieć przy sobie świeże owoce, np. jabłka, pudełko z pokrojonymi warzywami (surowymi lub ugotowanymi na parze), orzechy oraz butelkę wody. Dzięki temu skutecznie zaspokoimy głód, dbając jednocześnie o swoje zdrowie.

Zaufaj wiedzy i doświadczeniu dietetyków

Samodzielne ustalenie odpowiedniego planu żywieniowego może być trudne i nie zawsze przynosić pożądane rezultaty. Na szczęście możemy liczyć na fachową pomoc specjalistów zajmujących się na co dzień tematyką żywienia człowieka. Wspólne ustalenie planu działania, skomponowanie zbilansowanej diety, a także solidny „zastrzyk” motywacji z całą pewnością zaowocuje zdrową utratą zbędnych kilogramów oraz doskonałym samopoczuciem. Zachęcamy do umówienia się na wizytę do naszej specjalistki mgr inż. Ewy Godlewskiej, której tematyka dietetyki jest nie tylko pracą, ale również życiową pasją: https://oberclinic.pl/kadra/mgr-inz-ewagodlewska/