Co znaczy być odpowiedzialnym?

Według badań panowie znacznie rzadziej niż kobiety korzystają z badań profilaktycznych.

Wielu z nich deklaruje prowadzenie tzw. zdrowego stylu życia, uwzględniając aktywność fizyczną, chęć stosowania diety, znajdując czas na hobby i relaks. W ten sposób panowie starają się odpowiedzialnie podchodzić do spraw swojego zdrowia i samopoczucia.

Czy to jednak wystarcza żeby zdrowo i długo żyć?

Chyba raczej nie, skoro badania z 2019 roku wykazują, że średnia długość życia mężczyzn jest o 7,7 roku krótsza od życia kobiet i ta tendencja utrzymuje się od wielu lat.

Co ma wpływ na te wyniki? Zachęcamy panów do przemyślenia tej kwestii i przede wszystkim nabrania przekonania, że odpowiedzialnym jest nie tylko posiadanie „poczucia” prowadzenia zdrowego stylu życia, ale także wspieranie tego „poczucia” wykonywaniem badań profilaktycznych. Ponieważ to badania profilaktyczne pomagają wychwycić choroby na ich wczesnym etapie powstawania, a tym samym zapobiegają ich rozwojowi, a więc bezpośrednio wpływają na jakość i długość życia.

A o jakie badania profilaktyczne chodzi?

Mężczyzna w każdym wieku powinien raz w roku wykonać badanie morfologii, OB, stężenia glukozy we krwi. W zależności od trybu życia i predyspozycji genetycznych zachęcamy do wykonania lipidogramu oraz zbadania poziom elektrolitów we krwi.

Młodych mężczyzn w wieku pomiędzy 20. a 40. rokiem życia namawiamy do kontroli jąder. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w tej grupie wiekowej. Dlatego tak ważne jest wykonywanie comiesięcznego samobadania, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zgłoszenie się do urologa. Szybie wykrycie guza jądra w takich przypadkach może uratować życie.

Listopad to szczególny miesiąc, w którym poświęcamy dużo uwagi „męskim nowotworom”.

Dlatego zwracamy uwagę, że już panowie po 40. roku życia powinni decydować się na badania w ramach profilaktyki raka prostaty i w tym celu zgłaszać się do urologa na badanie per rectum. Rośnie również ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, dlatego wymagane jest wykonanie badania obecności krwi utajonej w kale. Ważne jest również zrobienie zdjęcia klatki piersiowej, gastroskopii oraz EKG.

Naturalnym jest, że u panów po 50. roku życia lista badań profilaktycznych ulega wydłużeniu. W tym przypadku konieczne  jest wykonanie badania kolonoskopii, w zakresie profilaktyki raka jelita grubego. Z tą sama chorobą związane jest badanie obecności krwi utajonej w kale. W tym wieku rośnie również zagrożenie związane z rakiem prostaty, dlatego ważne jest zgłoszenie się do urologa i wykonanie badania per rectum, a także oznaczenie antygenu PSA, który jest pomocny w diagnozowaniu zmian nowotworowych prostaty. Istotne jest wykonywanie badania USG jamy brzusznej oraz badań obejmujących inne obszary, a zleconych przez lekarza podczas wizyt kontrolnych.

Jakie badania wykonasz w Ober Clinic?

W Ober Clinic możesz umówić się na konsultacje specjalistyczne – onkologiczne, urologiczne, proktologiczne i chirurgiczne. Podczas wizyty specjalista postara się rozwiać twoje wątpliwości.

Możesz również wykonać badanie morfologii krwi, OB, badanie moczu, elektrolitów w surowicy, profilu lipidowego, stężenia glukozy w osoczu, poziomu kwasu moczowego oraz kreatyniny. Wykonujemy również badania markerów nowotworowych.

W celu umówienia się na wizytę zadzwoń pod numer  tel. (22) 830 71 71, kom. 515 331 188 lub wypełnij formularz kontaktowy.