Badania laboratoryjne są podstawową i jednocześnie bardzo tanią formą diagnostyki. Najczęściej wykonuje się je z krwi i moczu. Ich wyniki pozwalają wcześnie dostrzec niepokojące sygnały mogące świadczyć o rozwoju stanu chorobowego. Dlatego polecamy pakiet badań diagnostycznych przeznaczonych dla kobiet – „Pakiet Kobieta 40 +”, w celu sprawdzenia stanu swojego zdrowia.
Jakie badania wchodzą w skład pakietu przygotowanego przez Ober Clinic?
Morfologia krwi obwodowej
Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie krwi polegające na ilościowej i jakościowej ocenie obecnych w niej elementów morfotycznych: krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Morfologia krwi odzwierciedla ogólną kondycję organizmu, wszelkie odstępstwa od norm w morfologii mogą wskazywać na stany chorobowe u pacjenta.
Odczyn opadania krwinek czerwonych (OB)
Badanie polega na pomiarze szybkości opadania krwinek czerwonych (erytrocytów) w próbce krwi po godzinie od jej pobrania. Pozwala na wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych w organizmie.
Cholesterol i triglicerydy
Badanie to polega na oznaczeniu stężenia tych związków we krwi obwodowej pacjenta. Mierzy ono poziom trójglicerydów i cholesterolu służy do identyfikacji stanu dyslipidemii, czyli szeroko pojętych, różnych zaburzeń poziomu lipidów, czyli tłuszczów w organizmie.
Glukoza we krwi
Badanie to wykonuje się na czczo, w godzinach porannych. Od zjedzenia ostatniego posiłku powinno upłynąć 8-12 godzin. Krew pobiera się z żyły łokciowej, wyniki otrzymuje się zazwyczaj już na drugi dzień.
Kwas moczowy w surowicy
Wynik podwyższonego kwasu moczowego może sugerować obecności wielu schorzeń, może także być konsekwencją niewłaściwej diety. Wysoki kwas moczowy wymaga leczenia, wówczas, gdy konsekwencją jego kumulacji jest m. in. uszkodzenie stawów czy nadciśnienie.
Kreatynina w surowicy
Badanie to pozwala określić stopień, w jakim nasze nerki są w stanie prawidłowo oczyszczać krew z substancji toksycznych, które powstają podczas przemian metabolicznych.
Hormon folikulotropowy (FSH)
Badanie poziomu FSH wykonuje się przede wszystkim w diagnostyce niepłodności, przy zaburzeniach miesiączkowania i owulacji, dojrzewania płciowego, a także w diagnostyce chorób przysadki mózgowej.
Hormon tyreotropowy (TSH)
Badanie to pozwala na ocenę stanu metabolicznego narządu i hormonów tarczycowych oraz monitorowania leczenia jej chorób.
Wapń w surowicy
Badanie to pozwala na ocenę poziomu wapnia we krwi w przebiegu chorób układu kostnego, zaburzeń funkcji: nerek, serca i układu pokarmowego. Zarówno nadmiar wapnia (hiperkalcemia) jak i jego niedobór (hipokalcemia) mogą stanowić zagrożenie życia.
Magnez w surowicy
Celem badania magnezu jest pomiar stężenia tego pierwiastka w surowicy krwi. Wykonuje się je w celu wykrycia niedoboru bądź nadmiaru magnezu. Badanie jest pomocne w określeniu przyczyny nieprawidłowego poziomu wapnia lub potasu.
W pakiecie badań dla kobiet, znajduje się również badanie ogólne moczu, które mogą pomóc w rozpoznaniu różnych schorzeń, w tym m.in. chorób nerek, dróg moczowych oraz chorób metabolicznych.
Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty badań laboratoryjnych Ober Clinic, w tym również Pakietu Badań – Kobieta+ https://oberclinic.pl/zakres-uslug/badania-laboratoryjne/
Warto regularnie wykonywać podstawowe badania laboratoryjne, aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.