Zdrowe, idealnie białe zęby to najlepsza wizytówka człowieka, dodająca pewności siebie i ułatwiająca nawiązywanie kontaktów. Niestety, niewiele osób może pochwalić się naturalnym śnieżnobiałym uzębieniem – wówczas z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna i profesjonalne metody wybielania zębów.

Kolor zębów to złożona kwestia. Po pierwsze – wpływ na to ma genetyka. U części osób zęby są bielsze, u innych w naturalny sposób mogą być żółtawe czy szarawe. Po drugie – na kolor zębów wpływają barwniki zawarte w pokarmach, m.in. kawie, herbacie, sokach owocowych czy innych produktach spożywczych. Po trzecie – niekorzystnie na odcień zębów mogą wpływać również inne czynniki, np. palenie papierosów, przyjmowane leki, a nawet przebyte choroby.

Niektórzy pacjenci w walce o biały uśmiech sięgają po pasty wybielające, różnego rodzaju paski czy żele dostępne w większości drogerii. Tego typu metody pozwalają jednak usunąć tylko powierzchowne przebarwienia, a dodatkowo – stosowane długotrwale mogą uszkadzać szkliwo czy podrażniać dziąsła. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są profesjonalne metody wybielania zębów dostępne w gabinecie stomatologicznym

Profesjonalne wybielanie zębów u dentysty

Współczesna stomatologia ma wiele metod profesjonalnego wybielania zębów. Dentysta zaproponować więc może:

  • wybielanie nakładkowe – polega na wykonaniu specjalnych nakładek idealnie dopasowanych do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta, które wypełnia się profesjonalnymi żelami wybielającymi i zakłada na zęby w domu na określony czas; zwykle trwa od 7 do 21 dni,
  • wybielanie lampą Beyond – wykonywany w gabinecie zabieg, który polega na nałożeniu na zęby żelu zawierającego w składzie zazwyczaj nadtlenek wodoru i naświetleniu go lampą – światło przyspiesza przenikanie żelu do zębiny, gdzie rozbija wewnętrzne przebarwienia i je utlenia; zabieg trwa z reguły około 45 minut,
  • wybielanie laserowe – przebiega podobnie jak wybielanie lampą, tyle że zamiast światła lampy na zęby działa światło emitowane przez laser, co pozwala usunąć nawet bardzo głębokie i długotrwałe przebarwienia i rozjaśnić zęby o 8-10 odcieni, przy przestrzeganiu zaleceń efekty utrzymują się nawet dwa lata.

Oczywiście warto pamiętać, że wybielanie przeprowadza się po wyleczeniu ewentualnych ubytków próchnicowych czy stanów zapalnych przyzębia, a także po profesjonalnym oczyszczeniu i usunięciu kamienia nazębnego. Dla jak najlepszych efektów stomatolog może również zaproponować wymianę starych wypełnień na nowe, bardziej estetyczne. Po zabiegu wybielania przez kilka-kilkanaście dni należy również stosować tzw. białą dietę, czyli unikać spożywania barwiących pokarmów. Dzięki temu rezultaty będą trwalsze.

Szeroki wachlarz usług z zakresu stomatologii, również estetycznej, świadczymy w naszej klinice Ober Clinic. Zapewniamy opiekę doświadczonych lekarz i dostęp do nowoczesnych zabiegów leczniczych i estetycznych. Zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.