Cholesterol to substancja niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – bierze m.in. udział w budowie błon komórkowych oraz syntezie witaminy D3. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może być jednak groźny dla zdrowia, przyczyniając się do chorób sercowo-naczyniowych. Jakie mogą być jego przyczyny?
Wyróżnia się dwa rodzaje cholesterolu. Tzw. dobry cholesterol HDL jest niezbędny do zachowania zdrowia serca i układu krążenia. Z kolei zły cholesterol LDL odkłada się w ścianach tętnic, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Warto pamiętać, że większość cholesterolu organizm wytwarza sam, a tylko jego niewielką część dostarczamy sobie z pożywieniem – niestety to właśnie ona zazwyczaj zawyża poziom ogólnego cholesterolu. Norma całkowitego cholesterolu wynosi poniżej 200 mg/dl.
Podwyższony poziom cholesterolu – jakie przyczyny?
Podwyższony poziom cholesterolu może mieć różne przyczyny. Do tych najczęstszych zalicza się:
-
nieprawidłowa dieta – zawierająca duże ilości tłuszczów, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego,
-
zbyt mała ilość aktywności fizycznej,
-
nadwaga i otyłość,
-
wiek (u kobiet po okresie menopauzy oraz u mężczyzn po 50. roku życia stężenie cholesterolu w naturalny sposób wzrasta),
-
zaburzenia w pracy oraz choroby wątroby.
Profil lipidowy – co to za badanie?
Badanie krwi pozwalające określić stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL i LDL, a także triglicerydów w surowicy to tzw. profil lipidowy. Jest to jedno z podstawowych badań profilaktycznych – warto się na nie zgłaszać przynajmniej raz do roku.
Na czym polega profil lipidowy? Jest to badanie wykonywane z niewielkiej próbki pobranej krwi żylnej. Aby jego wyniki były jak najbardziej wiarygodne, należy przez około 3 tygodnie stosować niezmienioną dietę, na 72 godziny przed badaniem nie pić alkoholu, zaś na samo badanie zgłosić się na czczo.
A dlaczego profil lipidowy należy wykonywać regularnie? Otóż zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego oraz zbyt wysokie stężenie cholesterolu frakcji LDL zwiększają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych: miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu, tętniaka aorty oraz niedokrwienia kończyn dolnych. Co ważne, podwyższony poziom cholesterolu przez długi czas nie daje żadnych objawów – dlatego tak ważna jest jego systematyczna kontrola.
Profil lipidowy to jedno z badań laboratoryjnych, które wykonać można w naszej Ober Clinic. Wszystkie osoby wymagające tego typu diagnostyki zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.