Wśród chorób wyróżnia się przypadki, które na trwałe zapisały się w historii jako nieuleczalne. Przypadłości nie doprowadzające do zgonu, lecz mające uciążliwy charakter. Przez ponad tysiąc lat jedną z takich chorób była łuszczyca. Dolegliwość tworząca nieestetyczne plamy i pozostawiająca drobne rany na skórze. Jednak współczesna medycyna obaliła mit nieuleczalnej choroby, opracowując odpowiednie metody leczenia łuszczycy.
Choroba skóry – łuszczyca
Łuszczyca to choroba dermatologiczna, z którą zmaga się około 2% populacji ludzi na całym świecie. Najczęściej osoby między 10. a 40. rokiem życia. Choroba skóry cechuje się zmianami grudkowo-łuskowatymi, skróconym cyklem komórkowym chorego naskórka w stosunku do zdrowych komórek oraz pojawieniem się zauważalnych łusek na skórze. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, lecz ma charakter przewlekły. Nie posiada przedwczesnych symptomów więc jest trudna do wykrycia, a nieleczona rozwija się w przez lata i uaktywnia w dowolnym momencie. Pełne wyleczenie choroby również jest trudne do zdiagnozowania, gdyż przypadłość charakteryzuje się nieprzewidywalnym zanikiem i nagłym nawrotem. Przez półtora tysiąca lat łuszczycę uważano za nieuleczalną, a chorych izolowano od społeczeństwa. Obecnie jednak poradnie dermatologiczne oferują skuteczne metody leczenia łuszczycy.
Objawy łuszczycy
Łuszczyca potrafi rozwijać się w organizmie chorego przez wiele lat bez wyraźnych objawów i oznak. Gdy się uaktywni atakuje głównie skórę, na której pojawiają się łuszczące wykwity oraz zmiany na paznokciach, które stają się, matowe, zgrubiałe i ogólnie zniekształcone.
Wykwity przypominają czerwoną tarczkę o okrągłym, pierścieniowatym lub nieregularnym kształcie, bądź grudki pokryte srebrną łuską. Ich zdrapywanie jest niewskazane z uwagi na zwiększenie intensywności objawów i miejscowego krwawienia, a w okolicy zdrapanej tarczki i łuski pojawiają się nowe wykwity o charakterze liniowym. Zmiany najczęściej lokalizują się na kolanach, łokciach, tułowiu, twarzy, głowie i paznokciach.
Leczenie choroby
Trudno jest określić przyczyny powstawania choroby, gdyż jest ona zależna od uwarunkowań genetycznych chorego. Pewne jest jednak, że na rodzaj objawów i ich nawroty wpływają stres, emocje, lekarstwa, urazy, uszkodzenia, zakażenia oraz niewłaściwa dieta chorego. Znając przyczyny rozwoju łuszczycy możliwa jest minimalizacja czynników rozwijających chorobę.
Przed rozpoczęciem kuracji leczniczej ważna jest konsultacja z dermatologiem. Podczas wizyty w poradni dermatologicznej [https://oberclinic.pl/zakres-uslug/dermatologia/] pacjent otrzyma wyraźne wskazówki na temat rodzaju kremów, maści bądź leków, które powinien zastosować. Lekarz dermatolog wyjaśni również jak zmienić swój tryb życia, by móc zmniejszyć objawy choroby. Przestrzeganie porady dermatologa jest niezwykle ważne, gdyż raz podjęta kuracja nie można zostać przerywać.
Poradnia dermatologiczna – Oberclinic
W Ober Clinic opracowano jedną z najskuteczniejszych metod leczenia łuszczycy, a specjaliści jednostki polecają stosowanie preparatów leczniczych stworzonych z na bazie minerałów z Morza Martwego, które nie mają negatywnego wpływu na organizm chorego. Terapia nie jest agresywna i nie powoduje skutków ubocznych oraz uzależnień, jednak wymaga szczegółowego zastosowania się do zaleceń lekarzy dermatologów.