Różowy październik

Październik od 1985 roku uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym okresie ze szczególną uwagą traktuje się tematy związane z profilaktyką, diagnostyką, a także nowoczesnym leczeniem raka piersi. 15 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Czynniki ryzyka powstawania raka piersi

Przyczyny powstawania raka piersi nie są do końca poznane, natomiast wiadomo co zwiększa ryzyko jego wystąpienia. Jest to:

  • Płeć – rak piersi najczęściej występuje u kobiet. Bardzo rzadko, jednak występuje również u mężczyzn.
  • Wiek – jest to jeden z najistotniejszych czynników ryzyka. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia występuje rzadko, a większość, bo około 80 % zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia.
  • Obciążenie genetyczneprawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wśród kobiet, zwłaszcza w młodym wieku wzrasta, gdy zachorowania wystąpią u ich krewnych – matki, siostry lub córki. Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub BRCA2.
  • Czynniki hormonalne – wśród innych czynników ryzyka, dużą uwagę zwraca się na stosowanie antykoncepcji doustnej oraz hormonalnej terapii zastępczej, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
  • Styl życia – jest to czynnik ryzyka trudny do jednoznacznego określenia. Jednak stwierdza się istnienie związku pomiędzy zachorowaniem na raka piersi a nadmiernym spożywaniem tłuszczy, nadwagą oraz nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Samobadanie piersi

Ogromne znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi nowotworu piersi ma jego wczesne wykrycie i skuteczna diagnostyka. Związane jest to zarówno z regularnym przeprowadzaniem badań mammograficznych oraz USG sutków, ale również ze stałym przeprowadzaniem samobadania piersi. Jak je zrobić?

Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.

Samobadanie piersi wykonuj regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu. Jeżeli miesiączkujesz wykonaj je w 8–10 dniu cyklu miesiączkowego, czyli najlepiej 3-5 dni po skończeniu miesiączki, wtedy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe.

Pamiętaj, znalezienie guzka na piersi, nie zawsze oznacza, chorobę nowotworową, ale każdą taką zmianę należy pokazać specjaliście.