Zdrowe, śnieżnobiałe zęby to nie tylko wizytówka w postaci pięknego uśmiechu. To także komfortowe funkcjonowanie na co dzień przy spożywaniu posiłków i przyjmowaniu napojów. O uzębienie warto troszczyć się już od najmłodszych lat – w ten sposób wyrabiamy dziecku prawidłowe nawyki. Regularna profilaktyka stomatologiczna u dzieci będzie procentować na wiele lat do przodu.

Co można zrobić samodzielnie?

Codzienna rutyna jest niezwykle istotna w kwestii utrzymania higieny jamy ustnej. Mowa tu nie tylko o szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu zębów, ale także utrzymaniu diety wolnej od składników wysoce szkodliwych. Warto więc działać holistycznie – z jednej strony wyrabiać dziecku dobre nawyki higieniczne, z drugiej zadbać o jego żywienie. Samo żywienie w stomatologii kieruje się trzema zasadami – ograniczenie produktów zawierających sztuczne barwniki, minimalizacja słodyczy zawierających znaczną ilość cukrów oraz całkowite odstawienie napojów wysokosłodzonych.

Kwestia higieny jamy ustnej nie ogranicza się tylko do przysłowiowego szczotkowania zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty. Poza samym szczotkowaniem zębów warto zadbać o wdrożenie płynu do płukania jamy ustnej oraz nitki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Tym sposobem dziecko nauczy się, że czyste zęby to nie tylko przetarcie szkliwa, ale także usunięcie nieczystości z okolic dziąseł. Tym sposobem osiągniemy najlepsze rezultaty i zapobiegniemy rozwojowi próchnicy, która dotyka niemal co drugiego trzylatka!

Co należy zrobić w gabinecie dentystycznym?

Gabinet dentystyczny jest miejscem, do którego należy udawać się w częstotliwości nie rzadszej raz na pół roku. Dziecięce uzębienie – jak i cały organizm malucha – przechodzi dynamiczne zmiany, wobec czego konieczne jest regularne śledzenie jego stanu. Szybka reakcja na problemy pozwoli na skuteczniejsze i precyzyjniejsze działanie. Przykładem jest chociażby próchnica – zmora wszystkich dzieci, na którą zapada co drugi trzylatek. Nieleczona próchnica nie pozostaje bierna – atakuje nie tylko głębsze warstwy zęba, ale także oddziałuje na sąsiadujące elementy uzębienia.

Nie potrzeba bolesnych zmian w uzębieniu, by udać się do dentysty. Działania profilaktyczne polegają także na piaskowaniu i skalingu, czyli usuwaniu kamienia nazębnego. Bezbolesny zabieg wykonywany jest specjalną końcówką, która „rozbija” kamień nazębny falami ultradźwiękowymi. Oczyszczanie zębów z kamienia ma także charakter antybakteryjny – tym działaniem zmniejszamy ryzyko chorób. Pamiętajmy, że jama ustna to nie tylko zęby; to także dziąsła, które potrafią być równie kapryśne i wrażliwe. Kompetentni stomatolodzy również i w tym zakresie znajdą rozwiązania.

Propozycja od Ober Clinic

Mamy świadomość, że nasi najmłodsi pacjenci są jednocześnie tymi najbardziej wymagającymi i zwracają uwagę na każdy element otoczenia. Udowadniamy, że wizyty kontrolne i zabiegi dentystyczne nie muszą kojarzyć się nieprzyjemnie, a gabinety dentystyczne mogą być wypełnione śmiechem. Specjalnie dla naszych małych pacjentów przygotowaliśmy propozycję stomatologii zachowawczej.

Zajmują się nimi wyłącznie wykwalifikowani dentyści, asystenci i higienistki z bogatym doświadczeniem, ale i dużą dawką empatii. Dziecko nie tylko wie, co się odbywa w danym momencie, ale też co będzie efektem prac stomatologicznych. Całość odbywa się w przyjaznej atmosferze, dzięki czemu maluch będzie chętnie wracał na wizyty kontrolne lub ewentualną kontynuację leczenia. Zakres świadczonych usług pedodontycznych jest niezwykle szeroki: od standardowych przeglądów jamy ustnej przez ekstrakcję zębów mlecznych aż po czyszczenie zębów z osadu i profilaktykę higieny.