Przepracowane nadgarstki to dziś już problem nie tylko pisarzy i maszynistów, ale większości osób wykonujących na co dzień pracę biurową i spędzających przy klawiaturze nawet kilka godzin dziennie. Utrzymywanie dłoni przez długi czas w jednej pozycji, połączone często z nieprawidłową pozycją nadgarstka na klawiaturze czy myszce z czasem zaczyna objawiać się lekkim bólem czy drętwieniem ręki. Pozornie nieznaczący ból może szybko przekształcić się jednak w dość poważny problem – zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega, jak się objawia i dlaczego przepracowane nadgarstki stały się największą zmorą XXI wieku?
Zespół cieśni nadgarstka – ból rąk nie tylko w pracy
Problemy z nadgarstkami pojawiają się dziś u coraz większej grupy osób, także coraz młodszych, które pracując na co dzień przy klawiaturze komputera zwykle nie zachowują podstawowych zasad ergonomicznej postawy i w efekcie obciążają dłonie bardziej, niż to konieczne. Ignorowanie początkowo pojawiającego się bólu przy trzymaniu dłoni w określonej pozycji czy coraz częściej pojawiających się skurczy może prowadzić jednak do trudniejszych powikłań, ograniczających sprawność manualną dłoni i kończących się nawet częściowym zanikiem mięśni.
Czym właściwie jest zespół cieśni nadgarstka? Schorzenie to spowodowane jest uciskiem na nerw pośrodkowy, znajdujący się w kanale nadgarstka. Jeśli na co dzień pracujemy w pozycji nienaturalnej dla nadgarstka, wykonujemy jedynie powtarzające się ruchy lub w ogóle nie poruszamy nadgarstkiem pracując przy tym palcami, o kontuzję mięśni i nerwów nie trudno. Problem cieśni nadgarstka pojawia się też często u osób, od których wykonywana praca wymaga ciągłego powtarzania tych samych ruchów zginania i prostowania nadgarstków. Pracownicy linii produkcyjnych i biur, ale też nauczyciele cierpią więc najczęściej.
Jak diagnozowana jest cieśnia nadgarstka – kiedy udać się do lekarza?
Kontrolną wizytę pod kątem cieśni nadgarstka warto umówić już przy pojawieniu się pierwszych oznak problemów z nerwami i mięśniami. Jeśli podczas pracy przy klawiaturze czy innych robotach ręcznych pojawiają się przewlekłe bóle nadgarstka, drętwienie i mrowienie, czy promieniujący ból który często dosięga nawet ramion i barków, to dość wyraźny znak że nerwy w obrębie nadgarstka są zbyt mocno obciążane.
Objawy cieśni nadgarstka mogą ujawniać się nie tylko podczas pracy, ale częściej np. w nocy czy tuż po obudzeniu się. Przy mocno zaawansowanych zmianach w obrębie nadgarstka możemy odczuwać też trudności przy chwytaniu i utrzymywaniu przedmiotów w dłoni – bardzo charakterystyczne jest tu trzęsienie się rąk podczas niesienia kubka z kawą i choć może być to oznaką innych problemów, jeśli towarzyszy temu drętwienie ręki bądź szarpiące bóle, nie należy ich ignorować.
Przepracowane nadgarstki podczas wizyty u specjalisty
Rozpoznanie cieśni nadgarstka warto zlecić specjaliście, wybierając się do ortopedy bądź chirurga dłoni. Najczęściej pierwszym krokiem jest jednak wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje w stronę odpowiedniego diagnosty i zleci proste badania wykluczające inne problemy mogące powodować podobne objawy. Podczas wizyty u ortopedy, wśród pierwszych badań z pewnością pojawi się test Tinela, polegający na delikatnym opukiwaniu nadgarstka podrażniającym nerwy dłoni. Jeśli drętwienie promieniuje do palców ręki, cieśnia nadgarstka jest najbardziej oczywistą diagnozą. Często jednak konieczne są także badania EMG, czyli elektromiografia sprawdzająca czynność mięśni i przewodnictwo w nerwach obwodowych.
Jak radzić sobie z bolesnymi nadgarstkami na co dzień?
Przede wszystkim nie przeciążać ich, także podczas pracy. Niestety, wiele osób pomimo odczuwanych dolegliwości zapomina o konieczności wypracowania dobrej postawy przy komputerze i odpowiednim ułożeniu dłoni na klawiaturze. Według zaleceń specjalistów, ręce spoczywające na klawiszach powinny być zgięte pod kątem prostym w taki sposób, aby nadgarstki były ułożone równolegle do blatu biurka. Plecy podczas pracy powinny pozostać proste, a ramiona nie mogą być pochylone nadmiernie do przodu. Przy komputerze nie można też nadmiernie schylać głowy w dół – to jeden z największych błędów, który powodując problemy w obrębie całego kręgosłupa odbija się też negatywnie na zdrowiu nadgarstków.
Czy bólowi nadgarstków można zapobiegać? Poza odpowiednią postawą warto do codziennej rutyny włączyć też ćwiczenia usprawniające ich pracę i dające ulgę w bólu. Nawet klasyczne, okrężne ruchy nadgarstka przez kilka minut dziennie poprawiają ich kondycję i przygotowują do większych przeciążeń podczas pracy. A jeśli pracujemy długo, trzeba po prostu robić sobie przerwy.