Stulejka to stan, w którym napletka nie można cofnąć nad żołądź. Może być spowodowana zwężeniem ujścia napletka, fizjologicznymi zrostami lub patologiczną blizną. Fizjologiczną (prawidłową) stulejkę stwierdza się u 90% nieobrzezanych chłopców w wieku 6 miesięcy, która
z czasem ustępuje. Tylko 1% nieobrzezanych nastoletnich mężczyzn ma stulejkę fizjologiczną przed 16 rokiem życia. Schorzenie to występuje tylko u nieobrzezanych mężczyzn.

Konsekwencje stulejki

Stulejka nie zawsze prowadzi do objawów. Kiedy tak się dzieje, mogą one jednak obejmować zaczerwienienie, bolesność lub obrzęk. Napięty napletek może zakłócać normalne oddawanie moczu. W ciężkich przypadkach może to uniemożliwić całkowite opróżnienie pęcherza. Stulejka może prowadzić do zapalenia prącia jak i napletka. Te stany są zwykle spowodowane złą higieną. Podczas seksu stulejka może powodować ból, pękanie skóry lub brak czucia. Noszenie prezerwatywy
i stosowanie lubrykantu może sprawić, że stosunek będzie bardziej komfortowy, jednak to w żaden sposób nie rozwiąże problemu.

Jakie są przyczyny?

Stulejka fizjologiczna jest częstym i normalnym stanem wynikającym ze zrostów między napletkiem a żołędziami. Natomiast stulejka patologiczna, które wymaga leczenia, jest wynikiem procesu patologicznego powodującego powstawanie blizn napletka i zwężenie otworu napletka. Częstość występowania stulejki fizjologicznej zmniejsza się wraz z wiekiem. Prawie zawsze występuje przy urodzeniu, w 90% w wieku 6 miesięcy, 50% w wieku 2 lat. Zaś w wieku 6-7 lat stwierdza się ją już tylko u około 10% przypadków. Stanami, które pretendują do zwiększonego ryzyka stulejki patologicznej są:

  • zła higiena,
  • infekcje,
  • niepełne obrzezanie, które może prowadzić do blizn.

Jak zadbać o higienę penisa?

Aby prawidłowo zadbać o codzienną higienę okolic intymnych należy myć penisa ciepłą wodą każdego dnia podczas kąpieli lub prysznica. Delikatnie odciągać napletek (jeśli go masz) i myć go pod spodem. Używaj łagodnego lub nieperfumowanego mydła (jeśli zdecydujesz się używać mydła), aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry. Unikaj używania talku i dezodorantów na penisie, ponieważ mogą powodować podrażnienia. Ponadto,  obrzezani mężczyźni powinni również regularnie czyścić penisa ciepłą wodą i łagodnym mydłem przeznaczonym do tego celu.

Stulejka może być poważnym i bolesnym stanem. Jest jednak uleczalna, a wyniki są zwykle bardzo dobre. Kluczem jest zwrócenie się o pomoc lekarską, gdy objawy staną się oczywiste. Osoby borykające się z tym schorzeniem zapraszamy do Ober Clinic – zapewniamy opiekę doświadczonych proktologów i dostęp do nowoczesnych metod leczenia!