Rak jądra to choroba przede wszystkim młodych mężczyzn pomiędzy 14. a 35. rokiem życia
(70 % zachorowań). Jest to jednak nowotwór w 100 % wyleczalny – pod warunkiem, że zostanie
wykryty odpowiednio wcześnie.

Rak jądra – czynniki ryzyka

Wśród czynników związanych ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jądra wymienia się:

  • mężczyźni rasy kaukaskiej (białej) chorują czterokrotnie częściej niż mężczyźni rasy czarnej.
  • wnętrostwo – kiedy to po urodzeniu jądro lub oba jądra nie zeszły prawidłowo do moszny. Jeśli jądro zstąpiło do moszny na późniejszych etapach życia lub zostało sprowadzone leczeniem do moszny – zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór jądra utrzymuje się nadal
  • Zespół Klinefeltera – to wrodzony zespół związany z nieprawidłowościami materiału genetycznego
  • występowanie nowotworu jądra u krewnych pierwszego stopnia (ojciec lub brat).
  • obecność w przeszłości nowotworu zarodkowego w przeciwległym jądrze. Ryzyko zachorowania na nowotwór drugiego jądra wynosi około 5%
  • niekorzystne zmiany środowiskowe wydają się odgrywać istotną rolę, bowiem w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się wyraźny wzrost częstości zachorowań na ten nowotwór.

Rak jądra – objawy zachorowania

W 90% przypadków nowotworu jądra można stwierdzić obecność guzka w jądrze lub zmianę konsystencji jądra. Guz jądra jest wyraźnie twardszy od prawidłowego miąższu jądra. Jest to podstawowy objaw obecności nowotworu jądra. Pacjenci mogą skarżyć się na uczucie dyskomfortu w mosznie lub pobolewanie jądra.

Jak wykonać samobadanie jąder?

Na samobadanie jąder wystarczy poświęcić raz w miesiącu około 3 minut. Najlepiej wykonać je pod prysznicem lub podczas ciepłej kąpieli. Skóra worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej więc wyczuć wszelkie nieprawidłowości. Każde jądro należy badać osobno.

  1. delikatnie uciskaj i przetaczaj jądra
  2. znajdź najądrze i powrózek nasienny
  3. zwróć uwagę na grudki, nierówności i wygląd

Jeśli zauważysz grudkę lub jakiekolwiek niepokojące zmiany wymienione powyżej, natychmiast powinieneś umówić się na wizytę u lekarza.