O korzyściach z regularnego ruchu i aktywności fizycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Spacery, jazda na rowerze, pływanie, bieganie, gry zespołowe – każdy ruch wymagający od organizmu nieco większego wysiłku jest dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru energii, ale i pobudzenie ciała do jeszcze lepszej pracy i większej wydajności. Wielu ćwiczących regularnie amatorów sportu podkreśla, że to właśnie po treningu dostają największego przypływu energii i motywacji do działania. Czy regularna aktywność fizyczna może jednak zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i przedłużyć życie w pełnej sprawności?

Codzienne treningi nie tylko dla młodych

Obserwując miejskie parki, siłownie czy sale treningowe nie trudno zauważyć, że duże grono osób uczestniczących w tego typu zajęciach to osoby młode, dbające o swoją kondycję i figurę bądź ci, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy i zbudować masę mięśniową. Znacznie mniejszy procent uczestników stanowią jednak osoby starsze, które z wiekiem często ruszają się coraz mniej. To błąd, który w ostatnich latach lekarze próbują uwidocznić licznymi prowadzonymi badaniami. Najnowsze sugerują, że dorośli po 40 roku życia uprawiający sporty czy po prostu spędzający swoje życie dość aktywnie zmniejszają u siebie ryzyko przedwczesnej śmierci.

Sugerowany przez lekarzy wysiłek nie musi od razu przekładać się na wizyty w siłowni czy bieganie po kilka kilometrów dziennie – taniec, prace w ogrodzie, spacery, popularny nordic walking, pływanie, czy wodny aerobik nie są dla organizmu tak obciążające, często nie kojarzą się nawet z typowym treningiem, a jednak wciąż doskonale wpływają na ogólną ruchliwość i poprawiają sprawność całego organizmu.

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze życie?

Prowadzone badania, na podstawie których ustalono że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci dowiodły przede wszystkim jednego – systematyka działania jest znacznie skuteczniejsza niż sporadyczne, intensywne treningi. Nie chodzi o to, by porządnie się zmęczyć i zniechęcić do ćwiczenia na kolejne kilka dni czy tygodni. Ruszając się, nawet przy pracach ogrodowych, pobudzamy krążenie i dotleniamy krew, co chroni zarówno zdrowie i kondycję mózgu, jak i całego układu sercowo-naczyniowego.

Sport i ruch to najwięksi sprzymierzeńcy zdrowego trybu życia. Zdecydowana większość osób wybierających regularną aktywność fizyczną z czasem zaczyna też lepiej się odżywiać, pić więcej wody czy zwyczajnie dbać o swoje zdrowie i fakt ten zdecydowanie dodaje wartości do przeprowadzonych badań.

Spacerując energicznie wydłużasz swoje życie

Stwierdzenie że sport i zdrowy styl życia wymagają czasu i poświęcenia jest jednym z największych mitów, które niezwykle łatwo obalić. Jak pokazali autorzy wielu badań nad wpływem ruchu na długość życia, nie długość treningu a to jak energicznie podczas niego pracujemy ma znaczenie dla ogólnego zdrowia całego organizmu. Seniorzy, którzy choć raz dziennie wybierają się na nieco dłuższy spacer zachowują swoją sprawność fizyczną na wiele lat i choć z czasem ich tempo może się zwolnić, zawsze będą czuli się lepiej niż ci, którzy zwyczajnie zalegli na kanapie i wychodzą jedynie do przychodni czy sklepu.

Aktywność fizyczna wpływa bezpośrednio na rozwój i zachowanie mobilności całego ciała, jednak nie na tym kończą się jej pozytywne efekty na nasze zdrowie. Podczas wysiłku organizm produkuje endorfiny – hormon odpowiedzialny za poczucie szczęścia i relaks. Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” sprawdza się tu także w drugą stronę – dzięki aktywności fizycznej jesteśmy bardziej zadowoleni ze swojego życia, a pozytywne nastawienie pozwala wytrwać w zdrowiu dłużej.

Świadoma, regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, spowalniając rozwój miażdżycy, redukując ryzyko chorób wieńcowych i udaru mózgu, a także regulując ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi. Osoby aktywne rzadziej cierpią na cukrzycę, otyłość i zaburzenia pracy wszystkich najważniejszych organów, a co ciekawe, stają się także odporniejsi na problemy takie jak osteoporoza czy złamania kości.

Ruch to najbardziej oczywisty sprzymierzeniec zdrowia. Nie warto go zaniedbywać, skoro ceną za nawet jeden spacer dziennie może być kilka, a może kilkanaście dodatkowych lat życia.