Patologiczne hemoroidy to problem wielu osób w różnym wieku. Wywołują one ból i dyskomfort, mają tendencję do nawracania. Na szczęście dostępne są sprawdzone, bezpieczne i mało inwazyjne metody leczenia hemoroidów – jedną z nich jest metoda Barrona, zwana także opaskowaniem lub gumkowaniem hemoroidów.

Hemoroidy to sploty naczyń krwionośnych zlokalizowane w obrębie odbytu. Ich główną funkcją jest utrzymywanie szczelności kanału odbytu, a podczas wypróżniania rozluźniają się, umożliwiając oddanie stolca. Czasami na skutek różnych czynników hemoroidy powiększają się, wywołując ból, dyskomfort, pieczenie okolic odbytu, a czasami nawet lekkie krwawienie podczas wypróżniania. Wówczas mamy do czynienia z hemoroidami patologicznymi, określanymi również mianem żylaków odbytu. Do czynników zwiększających ryzyko ich występowania zalicza się m.in. ciąża, otyłość, siedzący tryb życia czy ciężka praca fizyczna.

Hemoroidy we wczesnym stadium można próbować leczyć zachowawczo, np. przy użyciu czopków, maści czy żeli o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy ściągającym. W bardziej zaawansowanych stadiach proktolog może jednak zalecić leczenie zabiegowe. Do najlepiej sprawdzonych, najskuteczniejszych i jednocześnie mało inwazyjnych zabiegów zalicza się metoda Barrona.

Metoda Barrona – na czym polega?

Metoda Barrona zwana jest także opaskowaniem lub gumkowaniem hemoroidów. Zabieg poprzedza oczywiście konsultacja proktologiczna i niezbędne badania. Polega on na aplikacji na podstawę hemoroida specjalnej gumki, która odcina dopływ krwi do guzka, przez co stopniowo obumiera, a z czasem samoistnie odpada.

Leczenie hemoroidów metodą Barrona jest procedurą mało inwazyjną, wykonywaną w trybie ambulatoryjnym, nie wymagającą hospitalizacji ani znieczulenia (choć może być zastosowane lekkie znieczulenie miejscowe). Lekarz umieszcza aplikator z gumkami w kanale odbytu przy pomocy anoskopu, a następnie wprowadza guzka do światła aplikatora – w momencie, gdy zostanie tam właściwie osadzony gumki zsuwają się, odcinając guzkowi dopływ krwi.

Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut. Zaleca się, by podczas jednej wizyty gumkować tylko jednego hemoroida – zwiększa to bezpieczeństwo pacjenta, zmniejsza dyskomfort i ryzyko ewentualnych powikłań. Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka dni później pacjent może odczuwać lekkie dolegliwości, ale nie są one bardzo dokuczliwe. Hemoroid obumiera i odpada około 10-14 dni. 

Konsultacje z doświadczonymi proktologami, a także dostęp do różnych metod leczenia hemoroidów – w tym metodą Barrona – oferujemy pacjentom naszej Ober Clinic. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, poszanowanie intymności i godności, a także pełną dyskrecję! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://oberclinic.pl/cennik/.