Myśl o zjedzeniu zimnych lodów lub wypiciu mocno schłodzonego napoju przyprawia Cię o dreszcze? Boisz się bólu spowodowanego nadwrażliwością zębów, które w gwałtowny sposób reagują na niskie lub wysokie temperatury pokarmów i napojów? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się nadwrażliwości zębów, dolegliwości potrafiącej bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie.
Nadwrażliwość zębów to niezwykle uciążliwa przypadłość. Okazuje się, że uskarża się na nią coraz większa liczba Pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Objawami potwierdzającymi nadwrażliwość zębów jest silna reakcja bólowa pojawiająca się po spożyciu lub wypiciu gorących oraz zimnych pokarmów i napojów, a także podczas szczotkowania zębów.

Najczęstsze przyczyny odpowiedzialne za pojawienie się nadwrażliwości zębów:

  • Niewłaściwa technika szczotkowania zębów (w przypadku wątpliwości, czy szczotkujemy zęby w prawidłowy sposób, warto zasięgnąć porady u stomatologa)
  • Kamień nazębny oraz osad, które zalegają na ściankach zębów
  • Używanie podczas codziennego szczotkowania szczoteczki o twardych włóknach
  • Stosowanie past powodujących ścieranie się szkliwa
  • Bruksizm, czyli patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki

Do nadwrażliwości zębów dochodzi w sytuacji, kiedy zębina, czyli porowata tkanka zęba zostaje odsłonięta. Kanaliki zębinowe znajdujące się w zębinie są drogami do nerwu. W momencie kiedy zachodzi proces odsłonięcia kanalików zębinowych spowodowany cofaniem się tkanki dziąsła lub utratą szkliwa nerwy stają się bardzie wrażliwe na bodźce zewnętrzne, które powodują nadwrażliwość zębów.

Co możesz zrobić, jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów?

Zadbaj o prawidłową technikę szczotkowania zębów
Regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) jest niezbędne do utrzymania jamy ustnej w dobrej kondycji. Jednak poza systematycznością ważna jest również odpowiednia technika szczotkowania zębów. Nie należy szorować ich zbyt mocno, ponieważ możemy zedrzeć szkliwo oraz uszkodzić dziąsła. Ponadto należy zadbać również o to, aby używana przez nas szczoteczka do zębów nie była zbyt twarda.

Unikaj jedzenia kwaśnych i słodkich potraw oraz napojów
Owoce cytrusowe, słodkie batony oraz ciasta, a także słodzone napoje gazowane i niegazowane wpływają negatywnie na pogorszenie stanu nadwrażliwości zębów. Należy więc (przynajmniej na jakiś czas) zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować z diety tego rodzaju produkty.

Nie myj zębów od razu po spożyciu kwaśnych produktów oraz napojów gazowanych

Po zjedzeniu owoców cytrusowych lub wypiciu słodkiego napoju gazowanego od razu sięgasz po szczoteczkę do zębów? To błąd. Warto odczekać przynajmniej godzinę, zanim przystąpimy do umycia zębów. Do tego czasu możemy sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia lub użyć nici dentystycznej.

Nie pal papierosów
Nałogowi palacze bardzo często zmagają się z problemem nadwrażliwości zębów. Aby temu przeciwdziałać warto rzucić palenie lub jeśli jest to niemożliwe przynajmniej zmniejszyć ilość wypalanych w ciągu dnia papierosów. Palenie sprzyja występowaniu stanów zapalnych dziąseł, które powodują zanikanie tkanek.

Nie obgryzaj paznokci
Wiele osób w celu rozładowania stresów obgryza paznokcie. Poza kwestiami estetycznymi jest to również czynność bardzo szkodliwa dla stanu zębów. Nałogowe gryzienie długopisów lub ołówków powoduje pękanie szkliwa odpowiedzialnego za ochronę zębów przed negatywnymi reakcjami na pokarmy i napoje.
Może się okazać, że pomimo zastosowania się do powyższych porad nadwrażliwość zębów nie zniknie. Wtedy należy udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację z lekarzem stomatologiem, który zarekomenduje odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej stosuje się pokrycie zębów fluorem, które przynosi natychmiastową ulgę na około 6 miesięcy. Wszystkie osoby zmagające się z nadwrażliwością zębów zachęcamy do umówienia się na wizytę w Ober Clinic. Jednocześnie przypominamy, że Klinika oferuje Pacjentom możliwość korzystania z usług stomatologicznych w ramach umowy z NFZ.