Stulejka u dorosłego mężczyzny – co to jest?

Stulejka u dorosłego mężczyzny jest to zwężenie napletka, czyli fałdu, skóry który przykrywa zakończenie penisa. Stan ten utrudnia lub nawet uniemożliwia prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzia. Pojawia się u mężczyzn w każdym wieku, od okresu niemowlęcego poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego.

Stulejka całkowita lub częściowa – co oznacza?

W przypadku stulejki całkowitej – niemożliwe jest ściągnięcie napletka zarówno w stanie spoczynku jak i we wzwodzie.  Uniemożliwia ona przestrzeganie zasad higieny intymnej i znacznie zwiększa ryzyko zapaleń dróg moczowo-płciowych. Natomiast gdy ściągnięcie napletka jest utrudnione, a nie niemożliwe wówczas mamy do czynienia ze stulejką częściową. Stulejką nazywamy również stan, w którym możliwe jest odprowadzenie stulejki do rowka żołędnego, ale wywołuje to u mężczyzny ból.

Stulejka – jakie komplikacje może wywołać?

  • Problemy z prowadzeniem prawidłowego życia seksualnego – brak możliwości odprowadzenia napletka lub problemy z jego ściągnięciem powodują dużą bolesność przy próbie współżycia.
  • Przy próbach ściągnięcia napletka na siłę istnieje ryzyko powstania załupka – czyli więzienia napletka w rowku żołędnym. Stan ten wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.
  • Brak możliwości utrzymania prawidłowej higieny intymnej. Ta sytuacja w dłuższym okresie zwiększa ryzyko zachorowania na raka prącia.
  • Stulejka powoduje problemy psychologiczne u młodych mężczyzn.

Leczenie stulejki u dorosłych mężczyzn

W celu usunięcia stulejki w przypadku dorosłych mężczyzn stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Polegają one na wykonaniu plastyki stulejki – czyli nacięciu i poszerzeniu ujścia otworu napletka lub też obrzezaniu – czyli zabiegu polegającym na całkowitym usunięci napletka. Wybór metody oraz sposobu leczenia uzależniony jest od stanu pacjenta. Decyzja o sposobie leczenia oraz przeciwskazania związane z zabiegiem zawsze są poprzedzone konsultacją lekarza z pacjentem. Zabieg usunięcia stulejki, niezależnie od przyjętej metody, trwa około jednej godziny. Są to zabiegi z niskim ryzykiem powikłań.

Zabiegi usunięcia stulejki wykonujemy w Ober Clinc.  Nasi urolodzy są wysokiej klasy, doświadczonymi w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń urologicznych specjalistami. Zapraszamy na konsultacje.