W czym biopsja fuzyjna jest lepsza od biopsji klasycznej?

Nowotwory prostaty są w naszym kraju poważnym problemem – niestety pod względem przypadków śmiertelnych wyróżniamy się negatywnie na tle całej Europy. Tymczasem rak prostaty wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny – dlatego tak ważna jest szybka i precyzyjna diagnostyka, którą zapewnia biopsja fuzyjna prostaty.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w naszym kraju w 2017 r. zdiagnozowano ponad 16,2 tys. przypadków nowotworu prostaty i ponad 5,3 tys. przypadków zgonów wywołanych tą chorobą. Statystyki dotyczące raka prostaty są w Polsce wyjątkowo negatywne – w całej Unii Europejskiej w ciągu ostatnich pięciu lat śmiertelność spadła o 7%, a u nas… wzrosła o 15%. Tymczasem wcześnie wykryty rak prostaty jest w pełni uleczalny. Ważna jest więc zarówno profilaktyka (m.in. regularne wizyty u urologa), jak i szybka, precyzyjna diagnostyka. Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej dokładnych metod diagnozowania raka prostaty jest biopsja fuzyjna.

Biopsja fuzyjna – co to za badanie?

Ogólnie biopsja to pobranie wycinka podejrzanej nowotworowo zmiany i poddanie jej analizie histopatologicznej, która jednoznacznie określa, czy ma ona charakter złośliwy. Jeszcze niedawno biopsję zmian w obrębie prostaty przeprowadzano głównie metodą klasyczną, a więc pod kontrolą USG transrektalnego, czyli przez odbyt. Choć przez lata w diagnostyce raka prostaty stosowano wyłącznie tę metodę biopsji, to jednak nie ma wątpliwości, że nie jest ona narzędziem doskonałym. Niesie bowiem ze sobą pewne ograniczenia w precyzji obrazowania i nie zawsze umożliwia lekarzowi pobranie wycinka ze ściśle określonego miejsca.

Rozwój nowoczesnych technologii przyniósł jednak możliwość doskonalszej diagnostyki, jaką jest bez wątpienia biopsja fuzyjna. Składa się ona z dwóch etapów. Najpierw pacjent zostaje poddany rezonansowi magnetycznemu okolic prostaty – badanie to daje bardzo precyzyjne obrazy wszystkich znajdujących się tam struktur anatomicznych w wielu płaszczyznach. Następnie obrazy te są komputerowo przesyłane do aparatu USG – następuje ich nałożenie się, a lekarz może dzięki temu z wyjątkową dokładnością pobrać wycinek zmiany z konkretnego miejsca.

Biopsja fuzyjna prostaty – korzyści dla pacjenta

W porównaniu do biopsji klasycznej, biopsja fuzyjna jest mniej traumatyczna dla pacjenta. Pozwala pobrać mniejsze ilości tkanki, ale z konkretnych określonych przez lekarza miejsc, co zmniejsza ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej. Jeżeli wynik przeprowadzonej następnie analizy histopatologicznej jest jednoznacznie negatywny, nie ma konieczności wykonywania zabiegu.

Biopsję fuzyjną prostaty wykonujemy w naszej Ober Clinic w Warszawie. Zapewniamy dostęp do nowoczesnego sprzętu oraz opiekę doświadczonych specjalistów. Zadzwoń lub napisz do nas i zapytaj o szczegóły -> https://oberclinic.pl/kontakt/.