Tarczyca to jeden z ważniejszych gruczołów naszego organizmu, bez którego nasz właściwe funkcjonowanie byłoby nie lada wyzwaniem. Jej praca polega przede wszystkim na syntezie hormonów, które następnie trafiają do krwi i odpowiadają za prawidłową pracę naszego organizmu oraz właściwy przebieg zachodzących w nim procesów metabolicznych.

Tarczyca pod kontrolą

Od dawna wiadomo, że tarczyca pobudzana jest do pracy pod wpływem tyreotropiny, znanej również jako TSH i produkowanej przez przysadkę mózgową. Odbywa się to na zasadzie tzw. ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego, w której udział biorą również hormony tarczycy. Mówiąc prościej, w przypadku niedoboru hormonów tarczycy w organizmie poziom TSH wzrasta, a przy ich nadmiarze – maleje. TSH jest jednocześnie najbardziej czułym parametrem świadczącym o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczowego i z reguły od oznaczenia jego poziomu rozpoczyna się diagnostykę zaburzeń wspomnianego gruczołu. Często ujawnia niewłaściwą pracę tarczycy, podczas gdy hormony są w normie, a objawy kliniczne się jeszcze nie pojawiły.

TSH u mężczyzny

Niskie stężenie TSH świadczy zazwyczaj o nadmiernej aktywności tarczycy, określanej jako nadczynność, co powoduje wydzielanie do krwi hormonów tarczycy w ilości przewyższającej aktualne potrzeby organizmu. Co prowadzi do rozwoju tej choroby? Jak to zwykle bywa, przyczyn jest wiele, jednak w zdecydowanej większości przypadków u podłoża nadczynności tarczycy leżą czynniki autoimmunologiczne. Mówiąc w skrócie, na skutek zaburzeń w obrębie układu odpornościowego dochodzi do powstania przeciwciał, które pobudzają gruczoł tarczowy do wytwarzania hormonów. Warto też wspomnieć, że prawdopodobieństwo rozwoju nadczynności tarczycy rośnie u palaczy papierosów i jest aż 8-krotnie większe w porównaniu z osobami niepalącymi. Objawy wspomnianego schorzenia są podobne dla kobiet i mężczyzn. Są to m.in. wzmożona potliwość, drżenie rąk, uczucie szybkiego bicia oraz spadek masy ciała. Warto jednak zwrócić uwagę, że wśród symptomów towarzyszących nadczynności można znaleźć takie, które są charakterystyczne dla płci męskiej, a należą do nich zaburzenia potencji i spadek libido.
Inne schorzenie, wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy stanowi niedoczynność. Mówimy o niej wówczas, gdy ilość syntetyzowanych przez wspomniany gruczoł hormonów jest niewystarczająca i nie pokrywa bieżących potrzeb organizmu. Spośród wielu czynników przyczyniających się do rozwoju niedoczynności tarczycy, najczęściej wymienia się chorobę Hashimoto, gdzie w następstwie nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego powstają przeciwciała, które niszczą gruczoł tarczowy i prowadzą do zmniejszonej produkcji hormonów. To wszystko odbija się niekorzystnie na naszym ustroju, efektem czego jest stopniowe pojawianie się symptomów, takich jak: sucha, blada, zimna, łatwo łuszcząca się skóra, osłabienie koncentracji oraz obniżenie libido.
Zaobserwowanie u siebie wspomnianych wyżej objawów stanowi podstawę do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku chorób tarczycy. Dlaczego jest to takie ważne? Z jednej, prostej przyczyny – nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy jest dla naszego organizmu niebezpieczny, może to powodować powstanie trudnych do leczenia powikłań, a także znacznie pogarszać jakość życia i codzienne funkcjonowanie.
Problemów z gruczołem tarczowym nie należy lekceważyć z jeszcze jednego powodu. Mianowicie, zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą niekorzystnie wpływać na płodność u mężczyzn. Zaburzona czynność gruczołu tarczowego powoduje bowiem negatywne zmiany w funkcjonowaniu przysadki mózgowej i podwzgórza, które regulują wytwarzanie męskich hormonów płciowych przez jądra. Efektem tego typu nieprawidłowości może być gorsza jakość nasienia, co może prowadzić do trudności z zapłodnieniem i prawidłowym rozwojem zygoty.
W Klinice Ober Clinic możesz wykonać badania oceniające czynność gruczołu tarczowego:
oznaczenie stężenia TSH, FT3 i FT4 – 63 zł
usg tarczycy – 120 zł
Uwaga! Tylko teraz oferta specjalna – łącznie za dwa wyżej wymienione badania zapłacisz jedyne 99 zł.