Drogi moczowe to układ wrażliwy i podatny na zapalenia, a przypadłość ta dotyka co szóstego Polaka. Zarówno pęcherz, jak i nerki, moczowody czy cewka moczowa mogą ulec zakażeniu, co skutkuje wyraźnym dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu. Nie wolno lekceważyć tego schorzenia; warto wiedzieć, jakie objawy wywołuje zapalenie dróg moczowych i jak przebiega jego leczenie.

Zapalenie dróg moczowych – ogólne informacje

O zapaleniu dróg moczowych mawiamy w sytuacji, gdy w układzie moczowym (cewce, pęcherzu, nerkach czy moczowodach) dojdzie do zakażenia bakteriami, najczęściej E. Coli. Nietrudno o taki stan chorobowy – zakazić możemy się w wielu miejscach, np. w toalecie publicznej, na basenie, a nawet w domu. Ryzyko zachorowalności wzrasta wraz z wiekiem i chorobami współtowarzyszącymi, np. cukrzycą, kamicą nerkową, obniżoną odpornością czy chronicznym przemęczeniem. Najczęstszą przyczyną – zarówno wśród pań, jak i panów – jest nieprawidłowa higiena intymna. Samo zakażenie nie jest trudne w wychwyceniu, bowiem objawy zapalenia dróg moczowych są niezwykle charakterystyczne, a zarazem uciążliwe.

Objawy zapalenia dróg moczowych

Choć zdarza się bezobjawowe zapalenie dróg moczowych, to tak łagodne przebycie choroby należy do zdecydowanej rzadkości. Pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, najczęściej uskarżają się na:
• Dyskomfort podczas oddawania moczu (pieczenie, szczypanie, swędzenie);
• Uczucie nieustannego naciskania, parcia na pęcherz;
• Nietrzymanie moczu, potrzeba natychmiastowego skorzystania z toalety;
• Ból w okolicy podbrzusza z nieregularnymi nasileniami, ból pęcherza;
• Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (nawet kilkanaście razy dziennie);
• Obecność krwi w moczu;
• Lekka gorączka w okolicy 38 stopni Celsjusza;
• Zmiany w moczu: przykry zapach, zmętnienie płynu, zmiana barwy;
• Bóle nerek i wymioty w przypadku zapalenia nerek;

Potwierdzenie lub wykluczenie stanu chorobowego następuje na skutek badania posiewowego moczu. Obecność powyżej 100.000 bakterii w 1 mililitrze moczu świadczyć będzie o bakteryjnym zapaleniu dróg moczowych.

Zapalenie dróg moczowych – leczenie

Zwolennicy medycyny alternatywnej korzystają z rozmaitych roślin i ziół na zapalenie dróg moczowych: wyciągu z żurawiny, korzenia pietruszki, rumianku czy liści brzozy. Stanowczo jednak odradzamy tę metodę – nie daje ona gwarancji skutecznego i całkowitego wyleczenia, a jednocześnie stwarza ryzyko pogłębienia problemu. Obserwując zmiany sugerujące zapalenie dróg moczowych powinno nas skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio u specjalisty urologa. Oczekując na badania, należy przyjmować zwiększoną ilość płynów (2,5-3 litrów wody dziennie), można także wspierać się preparatami bez recepty zawierającymi furaginę. Po przeprowadzeniu badań lekarz podejmie decyzję o ewentualnej hospitalizacji, jednak w większości wypadków wystarczające będzie włączenie odpowiedniej antybiotykoterapii.

Oferta urologiczna w Ober Clinic

Wychodząc naprzeciw naszej męskiej części Pacjentów, proponujemy konsultacje urologiczne, które nie tylko poprawiają stan dróg moczowych, ale także polepszają kondycję seksualną. Zakres naszych usług obejmuje holistyczne działania w kwestii zdrowia układu moczowego, w szczególności poprzez wykonywanie cystoskopii w diagnostyce urologicznej. Nie pozostajemy obojętni na częstą, a zarazem wstydliwą przypadłość zapalenia gruczołu krokowego – tu z kolei rekomendujemy wykonanie biopsji fuzyjnej prostaty. Prowadzimy także badania pod kątem choroby nowotworowej gruczołu krokowego, dzięki czemu jesteśmy w stanie wychwycić takie schorzenie jeszcze we wczesnym, uleczalnym stadium.