Zapalenie pęcherza moczowego to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób ze słabą odpornością. Ta infekcja może prowadzić do szeregu różnorodnych dolegliwości, więc jeśli zauważysz jakieś dolegliwości w układu moczowego, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zapalenie pęcherza moczowego dotyka wiele osób i jest częstą chorobą układu moczowego.

Jak objawia się zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego jest dość uciążliwą i często występującą dolegliwością. Zazwyczaj objawia się bólami w okolicach miednicy, a także nieprzyjemnymi odczuciami podczas oddawania moczu. O ile często ból jest odczuwalny w pobliżu krocza, w okolicach żeber bądź nawet w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, o tyle podczas wypróżniania oddawany mocz może być zanieczyszczony i o zmienionym kolorze. W przypadku zapalenia pęcherza, oddawanie moczu może okazać się bolesne, połączone z drętwieniem mięśni wokół cewki moczowej. Kobiety, szczególnie te młode, narażone są na zapalenie pęcherza moczowego ze względu na jego bliskość narządów płciowych. U nich zapalenie tego narządu oznacza również obrzęki, bądź wzmożoną wrażliwość w okolicy miednicy. Czasami, objawem zapalenia pęcherza jest również silny ból brzucha połączony ze wzdęciem, które może sugerować infekcję dróg moczowych. Kobiecie może wówczas być bardzo trudno oddać mocz, szczególnie jeśli dyskomfort obejmuje okolicę pachwiny. Silne dolegliwości bólowe są jedną z najczęstszych oznak zapalenia pęcherza moczowego, jednak nie ograniczają się wyłącznie do nich. Często przypadłości tej towarzyszy uporczywe zmęczenie.

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci

Rozpoznanie zapalenia pęcherza moczowego u dzieci może być trudniejsze niż u dorosłych. Głównymi objawami mogącymi sugerować tą przypadłość u dzieci mogą być bóle brzucha, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz jego oddawanie w mniejszych ilościach niż zwykle.