Szczelina odbytu to płytkie, wąskie pęknięcie błony śluzowej kanału odbytu. Jest to przykra dolegliwość, która może dotknąć osoby w każdym wieku, powodując ból, pieczenie i krwawienie. W leczeniu szczeliny odbytu zastosowanie znajdują zabiegi z użyciem botoksu, które wykonujemy w naszej Ober Clinic.

Szczelina odbytu to dolegliwość, która objawia się występowaniem płytkiego, wąskiego pęknięcia, czasem również owrzodzenia błony śluzowej kanału odbytu. Występuje ona u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Bywa spowodowana głównie nadmiernym napięciem końcowego odcinka kanału odbytu, które powstaje np. podczas ciężkiej pracy fizycznej lub silnego parcia na stolec przy zaparciach. Czasami rozwija się również na skutek infekcji błon śluzowych odbytu.

Szczelina odbytu – objawy

Do głównych objawów szczeliny odbytu zalicza się przede wszystkim:

  • ból,

  • krwawienie,

  • pieczenie.

Objawy nasilają się zwłaszcza podczas oddawania stolca. Po defekacji dolegliwości ustępują, choć zdarza się, że są odczuwane przez pacjenta przez dłuższy czas.

Nasilenie objawów bywa różne – od lekkiego do bardzo silnego. Niestety, funkcje kanału odbytu, jego anatomiczna budowa oraz położenie sprawiają, że szczelina odbytu dość trudno się goi. Każdy kolejny intensywny wysiłek fizyczny czy trudności w oddaniu stolca na nowo podrażniają pęknięcie błon śluzowych, przez co dolegliwości nawracają.

Szczelina odbytu – leczenie

Leczenie szczeliny odbytu może przyjmować różną postać. Lekarz może zalecić przede wszystkim zmianę diety na bogatą w błonnik – jest to składnik, który pełni rolę swoistej „miotełki” dla jelit, ułatwiając wypróżnianie. Pacjent może przyjmować również leki przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie zwieraczy. Nowoczesną, bezpieczną i skuteczną metodą leczenia szczeliny odbytu są także zabiegi z użyciem botoksu.

Ostrzykiwanie botoksem szczeliny odbytu

Botoks – czyli toksyna botulinowa – to jedna z najsilniejszych naturalnych toksyn, produkowana przez bakterie. Naukowcy zauważyli jednak, że oczyszczony, odpowiednio spreparowany w laboratorium botoks nie jest szkodliwy dla człowieka, a dodatkowo – można go wykorzystać jako substancję leczniczą. Główną właściwością botoksu jest bowiem blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli czasowe blokowanie kurczliwości mięśni. Od lat jest z powodzeniem stosowany m.in. w leczeniu chorób wzroku (np. zeza), spastyczności mięśni czy porażeń mózgowych. Wykorzystuje się go też w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek.

W przypadku szczeliny odbytu zaaplikowany botoks na kilka tygodni zmniejsza napięcie mięśni zwieraczy odbytu. Dzięki temu w tkankach poprawia się przepływ krwi i mogą one ulec trwałemu, ostatecznemu zagojeniu. Sam zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i nie wymaga żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Wykonuje się go w trybie ambulatoryjnym. Od razu po jego zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności.

Ostrzykiwanie szczeliny odbytu botoksem wykonujemy w naszej Ober Clinic w Warszawie. Jeśli borykasz się z tym problemem, umów się na wizytę u jednego z naszych proktologów, który pomoże Ci pozbyć się dolegliwości. Zachęcamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.