Dermatoskopia to badanie zmian skórnych w powiększeniu przy użyciu specjalistycznego urządzenia – dermatoskopu. Jest to badanie zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne oraz bezpieczne. Pozwala wstępnie ocenić charakter zmiany i podjąć ewentualne leczenie. Dermatoskopia znajduje się oczywiście w ofercie naszej Ober Clinic.

Zmiany skórne mogą przyjmować rozmaitą postać – są to pieprzyki, brodawki, włókniaki czy tłuszczaki. Ich przyczyny bywają różne. Czasami są efektem uwarunkowań genetycznych, czasami powstają na skutek zakażeń wirusami HPV, niekiedy wywołuje je ekspozycja ciała na słońce. W zdecydowanej większości przypadków zmiany skórne stanowią jedynie defekt estetyczny. Jeśli jednak zmieniają barwę, rozmiar czy swędzą, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Bywa bowiem tak, że mogą ewoluować w zmiany o charakterze przednowotworowym lub nowotworowym.

Skóra pod kontrolą

Badaniem, które pozwala wstępnie ocenić zmianę skórną oraz jej charakter, jest dermatoskopia. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia – dermatoskopu. Jest to rodzaj ręcznego mikroskopu, dzięki któremu można obejrzeć dany fragment skóry nawet w dziesięciokrotnym powiększeniu oraz przy dobrym oświetleniu – lekarz ma możliwość oceny struktury zmiany, jej budowy, koloru czy rozmiaru.

Dermatoskopia jest badaniem zupełnie bezbolesnym, nieinwazyjnym, w pełni bezpiecznym. Można bez obaw wykonywać je u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów. Raz w roku powinien się na nie zgłosić każdy. Częściej jest wskazane u osób z bardzo jasną skórą i włosami, posiadających dużo zmian o nieregularnym kształcie lub kolorze, a także obciążonych rodzinnie nowotworami skóry. Pacjent powinien zbadany „od stóp do głów”, łącznie ze skórą głowy, plecami, okolicami pachwin czy pośladków – czyli tam, gdzie trudna jest samokontrola zmian.

Jeśli pieprzyk czy brodawka są dla pacjenta problemem estetycznym, można je usunąć, a fragment tkanki wysłać do badania histopatologicznego, które ostatecznie wykluczy ich charakter nowotworowy. Wskazaniem do usunięcia zmiany jest także sytuacja, gdy jest ona duża, odstająca i znajduje się w newralgicznym miejscu, przez co obciera się o odzież czy obuwie.

Badanie dermatoskopowe wykonujemy oczywiście w naszej Ober Clinic. Oferujemy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą, serdeczną atmosferę. Zapraszamy -> https://oberclinic.pl/zakres-uslug/dermatologia/.